Anasayfa > Akademik Kategori > Radyoloji > BT > Bir bilmecem var acilciler, nedir bu beyaz benekler?

Bir bilmecem var acilciler, nedir bu beyaz benekler?

Pek alışık olmadığımız görsel bir tanı;

81 yaşında erkek hasta. Yolda yürürken ayağı taşa takılıp düşüyor. Sol el bileğinde ağrısı var, ek olarak başının sol tarafını da çarptığından o bölgede ağrısı olduğunu da ifade ediyor.

Vitalleri stabil olan ve sol el bileğinde hassasiyet ve sol parietal alanda 2×1 cm alanda şişlik, hafif eritem dışında ek patolojik fizik muayene bulgusu olmayan hastanın grafi ve beyin BT’leri aşağıdadır. Grafideki radius distal uç kırığı aşikar, pekiya BT’deki lezyonlar?

Tanınız nedir? Yorumlarınızı (varsa sorularınızı) bekliyorum.

Not: Görsellere tıklayınca büyütülmüş halini görebilirsiniz.

Sol radius fxBeyin BT 1Beyin BT 2Beyin BT 3Beyin BT 4

 • Yasin Yıldız

  sistiserkozis?

 • Süper bir tahmin tebrike derim.
  Ancak yanlış bir tahmin muhtemelen. Hastanın hiç nörlojik semptomu yok, SSS veya ekstrakranial tutuluma dair belirti ve bulguları da mevcut değil. Sistisarkozis (nörosistisarkozis hatta) çoğunlukla asemptomatik seyredip BBT’de kalsifiye lezyonlar şeklinde görülebilir bir yandan da.Yani tahmininizi bu bilgi mantıklı kılıyor. Bundan dolayıdır ki mutlak ekartasyon yapılamadığından (henüz) tahmininizin %100 yanlış olduğu da şu aşamada söylenemez. Beyindeki lezyonlarda biyopside etkenin tanımlanması ya da BOS sıvısında antisistiserkal Ab gösterilmesi dediğiniz tanıyı doğrulardı ancak bu hastada henüz detaylı araştırma yapılamadı. Aslında Nörosistisarkoz tanısı koymak oldukça zordur, majör-minör kriterleri mevcut ve tek bir görüntüyle tanı koymak zor. Sonuç olarak muhtemelen yanlış (ama oldukça mantıklı) bir tahmin.

  Başka tahmini-yorumu olan?

  • Hikmet Dolu

   Geç oldu ama?, Fahr hastalığı diye düşünüyorum…

 • Yasin Yıldız

  Abi o zaman multipl intraparankimal kalsifikasyon yapabilecek bir nedene ihtiyacımız var
  Çünkü anladığım kadarıyla lezyonlar kemik dansitesinde
  Kemik bütünlük bozukluğu da yok gibi, saçma, çoklu çekirdek parçaları olamaz gibi
  Paratiroid hastalığı var ise kalsifikasyon olabilir
  Geçirilmiş torch enfeksiyonu, viral ensefalit, av malformasyonlar da etiyoloji de yer alabilir sanırım
  Yaşa bağlı doğal değişiklik olacağını düşünmüyorum

 • Oldukça güzel ayırıcı tanı yaptınız. Hastanın saçma-ateşli silah yaralanması öyküsü mevcut değil. Paratiroid problemi yok (siz tahmin ettikçe neyin olmadığını size söyleyeceğim). Yaşa bağlı bir değişim de değil.

  Yorumunuzdaki tüm öntanılar mantıklı ve isabetli yaklaşımlardır. Ancak biraz daha Dr. House’culuk oynayalım isterseniz 🙂

  Literatürde bilmecemizdekine benzer bir vakanın BBT görüntüsü

  Beyaz Benekler

 • Gazi Acil’den Dr. Volkan ÜLKER email ile bana bir tahmin de bulundu, buradan onun adıyla paylaşmak istiyorum. Hastanın Fahr Sendromu olabileceğini belirtiyor.

  Bu da güzel bir yaklaşım, ayırıcı tanı için akılda tutulması gereken bir hastalık. Pek sık görülmeyen, OD geçişli, beyinde kalsiyum depolarının olduğu ve geniş yelpazede nörolojik semptomlarla seyreden bir hastalık. Motor fonksiyonlarda bozulma, demans, nöbet, dizartri, spastisite, paralizi ile hasta gelebilir. Ayrıca parkinsonizm benzeri semptomları da olabilir. Tedavisi yok, semptom bazlı destek tedavi. Aşağıda Fahr sendromu 3 hastanın BBT’si mevcut, bizim vakaya benzemiyor sanki 🙂 Cevap Fahr sendromu da değil ancak güzel bir yaklaşımdı yine de.

  Fahr Sendromu
  Fahr Sendromu
  Fahr Sendromu

 • Yasin Yıldız

  Asymptomatic cerebral calcification–a previously unrecognized feature.
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2041844

 • Güzel makale, tartışma da fena değil. Ancak baktım da, tartışma kısmında bir tek bu hastadaki tanıyı tartışmamış. Aslında makalenin yayınlanma yılına baktığımızda (ipucudur burası dikkat!) bizim tanımızdan da bahsetmesini beklerdim. Aslında bu soru ile intrakranial kalsifikasyonların ayırıcı tanısını yapıyor beraber, bilgilerimizi güncelliyoruz. Ancak belki sorudaki vaka kalsifikasyon değildir?!

 • Burak Bekgöz

  Familyal kavernomatozis diyerek uçmak istiyorum 🙂

 • Uçtun 🙂
  Gerçi asıl cevap da uçuk sayılır. Yani uçmaya devam.

 • haranakis

  milier tbc olabilir mi abi ?

  • Doğru yaklaşım yanlış cevap.
   Hasta asemptomatk.

 • Yasin Yıldız

  Granülomatöz bir hastalık olabilir mi?
  Tbc / sarkoidoz / lyme …vs

 • Dr. Volkan Ülker email aracılığıyla sormuş:

  “Abi senin bu hastanın özgeçmişinde geçirilmiş tbc veya sarkoidoz gibi bir hastalık ile amebiazis gibi karaciğer hastalığı gibi bir hastalık var mı?
  Ayrıca bu tarz kalsifikasyonlar kronik toksisitede görülebileceği için gençliğinde ne iş yaptığını biliyor muyuz?
  Saygılarımla iyi çalışmalar”

  Hastanın özgeçmişinde tbc ve sarkoidoz yok, amebiyazis yok. Özgeçmişine dair detay vereyim. Çocukken kafasına taş çarpmış ama görüntüleme yapılmış mı? bilinmiyor. Yine 40 yaşlarında kolda uyuşukluk nedeniyle araştırılmış, miyelografi yapılmış birşey bulunamamış. Şikayetleri çok sürmemiş, spontan gerilemiş. Hastanın özgeçmişinde ek özellik yok.

 • Dr. Yasin beyin sorusuna cevap; Tbc, sarkoidoz, lyme değil.

 • Zor bir tanı ama ipucu vereyim. Aslında vermiştim de, son yorumlarımın içerisinde ipucu mevcut.

 • Yasin Yıldız

  Abi kronik bir toksikasyon olabilir mi?
  Ağır metal gibi… Civa, kurşun vs

 • Kronik toksikasyon değil.

 • Şeref Kerem Çorbacıoğlu

  kemik fazınıda görsek iyi olurmuş diye düşündüm öncelikle. bencede bu bir kasifikasyon değil hatta organik bir lezyon olmadığı kesin gibi. bu yaştaki bir insanın unutmuş olması mümkün ama bence kardeşi bu amcayı pompalıyla vurmuş gibi geliyor. 1 ay hastanede yattıktan sonra taburcu olmuştur. onun için kemik fazında defekt var mı bir daha bakardım.
  diğer taraftan bu yaşta asemptomatik bir hasta anlattığım senaryo değilse gerçekten uçuk bir tanı çıkacaktır. 🙂

  • Kemik fazda defekt yok. Pompalı da değil. Ama evet kalsifikasyon da değil. Uçuk mu? sanırım 🙂

 • Geçirilmiş travmaya bağlı mikrokanamalar ve hipoksik nöronların zaman içerisinde kalsifiye olmasına bağlı olabilir mi?

 • Sanırım yeterince tartıştık. Bu vaka sayesinde BBT’de kalsifikasyon? ayırıcı tanısını yaptık, oldukça güzel tahminler ve yaklaşımlar oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkürler.

  Bu vaka’da olan kalsifikasyon da değildi, intrakraniyal yabancı cisim de değildi ya da bir sendrom vs de değildi. 1980’lerden önce özellikle myelografide kullanılan myolid (diğer isimleri pantopaque, iophendylate) isimli radyoopak madde söz konusuydu. Bu madde alternatifsiz olduğundan her hastada kullanılıyordu ancak bu opak maddenin bazı negatif yanları vardı. Birincisi tamamen abzorbe olmayıp hem beyinde hem de spinal kordda rezidü kalıntıları oluyordu ki bu rezidü opaklar görüntülemede bizim vakamızdaki gibi beyaz benekler şeklinde görünüyordu. İkincisi, bazı hastalarda bu opak madde kalıntıları araknoidite de sebep oluyordu. Zamanla başka opak maddelerin kullanılaya başlaması, MRI ile spinal görüntülemede daha iyi sonuçlar elde edilmesi sebebiyle seksenlerin başlarından itibaren bu opak madde kullanımı bitmiştir. Ancak zamanında myolid kullanılan hastaların BT’lerinde (hatta MRI’ları, hem sipanl hem beyin MRI) pantopaque droplets denen bu görünüm bizim tanımızı zorlaştırmakta. Halen MRI ile spinal tümör araştırmalarında zamanında myolid kullanılmış hastalardaki bu görünüm tanıyı zorlaştırmaktadır. Bu vakadaki gibi BBT görüntüsü ile başvuran, nörolojik bulguları olmayan hastalarda buradaki tartışmamızda da yaptığımız gibi ayırıcı tanısını yapıp sonrasında da olası myolid kullanımı sorgulanmalıdır. Bizim hastamız da 1970’lerde kolda uyuşma, karıncalanma ve hafif güç kaybı nedeniyle araştırılmış ve radyoopaklı görüntüleme yapılmış. Bunun myolid-pantopaque olduğu kanaatindeyiz çünkü zaten o yıllarda kullanılan tek opak maddeydi. ayrıca BBT görüntüsü de oldukça tipik

  Tanı: Pantopaque droplets

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.