Anasayfa > Akademik Kategori > Girişimsel İşlemler > Fırıncıoğulları: İğne Torakostomi: Nereden?

Fırıncıoğulları: İğne Torakostomi: Nereden?

İğne Torakostomi: Nereden?

Geleneksel olarak, acil iğne torakostominin, genellikle 5-cm’lik anjiyo katater iğnesiyle, mid-klavikuler hatta 2. interkostal aralıktan yapıldığı öğretilir.

Kadavra ve BT kaynaklı yapılan yeni çalışmalar bu geleneksel bilgiye meydan okumaktadır. Araştırmacılar, 2. interkostal aralıktan yapılan girişimlerde, sıklıkla iğnenin torasik kaviteye girmeyi başaramadığını ve bu yüzden fizyolojik basıncı sağlayamadığını saptamıştır. Pnömotorakslarda anterior aksiller hat 5. interkostal aralıktan yerleştirilecek iğnenin, torasik kaviteye girme ve pnömotoraksı düzeltme konusunda daha yüksek başarı oranına sahip olduğu saptanmıştır. Yapılan kadavra çalışmalarına göre ise, araştırmacılar 2. interkostal aralıktan uygulanacak lateral girişimin, o bölgedeki ek dokuların (pektoral kas, meme dokusu) olmaması nedeniyle mükemmele yakın sonuç verdiğini iddia etmişlerdir.

Böylelikle, belki de tansiyon pnömotoraksta iğne dekompresyonunun optimal pozisyonunu tekrar tartışmanın vakti gelmiştir. Daha fazla literatür yayını olmadığı sürece genel uygulama değişmeyeceği halde, obez hastalarda ve geleneksel yaklaşımın fayda etmediği hastalarda bu bilgilerin akılda tutulması faydalı olacaktır.

Referanslar:

(1) Inaba K, et al. Optimal positioning for emergent needle thoracostomy: A cadaver-based study. J Trauma 2011; 71:1099-1103.

(2) Inaba K, et al. Radiologic evaluation of alternative sites for needle decompression of tension pneumothorax. Arch Surg 2012; 147:813-8.

(3) Martin M, et al. Does needle decompression provide adequate and effective decompression of tension pneumothorax? J Trauma 2012; 73:1412-1417.

Biyografi: Ersin Fırıncıoğulları

Ersin Fırıncıoğulları
Yiğidin harman olduğu yer Ege Üniversitesi Acil Servisi'nde şan ve şeref dolu 5.5 senelik asistanlıktan sonra adeta bir uzman olarak Erzurum'a atanmıştır. Hobileri arasında tez bitirmeye çalışmak, aşırı bir şekilde sinema takip etmek, "backpacker" tarzında kâh yurtiçi kâh yurtdışı gezileri yapmak, "30 yaşına geldin, hala..." tarzında serzenişlere rağmen bilgisayar oyunu oynamak yer almaktadır. Acilci.net yazarı, İstanbul ağırlığının İzmir tarafından dengeleyicisidir

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Tüp Torakostomi Sonrasında Rutin Görüntüleme Şart mı?

Tüp Torakostomi   Biraz Tarihçe… Pnömotoraks ve hemotoraks tedavisinde toraks tüpünün standart kullanımına ilk olarak …

Kitap Tanıtımı: Acil Tıp Cep Kitabı (A-Cep)

  Değerli Acil Tıp Gönüllüleri.. Sizlerle en yeni Acil Tıp kitabımızı, Acil tıbbın önemli vurguları …

Antidotlara Hızlı Bakış: Kalsiyum

Vücutta en bol bulunan minerallerdendir. Vücut ağırlığının %1,5’u kadardır, %99’u kemik matrikste bulunur.(1100 gram – …

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.