Anasayfa > Akademik Kategori > İç Hastalıkları > Kardiyoloji > EKG > Akoğlu: Mattu EKG Vakası – LBBB + AMI Tanısı – 1 Nisan 2013

Akoğlu: Mattu EKG Vakası – LBBB + AMI Tanısı – 1 Nisan 2013

4/4/13’de ilk yayınlanmış, 26/5/15 tarihinde güncellenmiştir.

Dr Mattu’nun bu haftaki videosu sol dal bloğu (LBBB) olan hastalarda AMI tanısını koymanın incelikleri ve Sgarbossa kriterleri üzerine.

Bu haftaki vakanın bir özelliği de çeviri konusunda tecrübeli bir Acil Tıp hekimi olan ekibimizin yeni üyesi Dr. Can Özen’ tarafından hazırlanmış olması.

LBBB / pacemaker + STEMI tanısını koymanın zorluğuna dikkat çeken Mattu, vaka üzerinden Elena Sgarbossa‘nın 1996 yılında (Evet, Sgarbossa’nın genç bir hanım olduğunu hiç düşünmemiştik değil mi?) tanımladığı kriterleri anlatıyor. Kriterleri ilk kez tanımladığı NEJM makalesinde hemen hemen tüm AHA kılavuzlarından aşina olduğumuz Eric Topol’un da imzası var.

Genel olarak bu vakanın özetine bakacak olursak aşağıda yer alan kriterlerin üzerinden geçildiğini söyleyebiliriz.

 

Sgarbossa Kriterleri

Mattu Sgarbossa 1

 …ve Özet

Mattu Sgarbossa 2

 

Siz de benim gibi bu tip kriterleri gördüğünüzde orjinal makaleyi görmek için merak içinde kalanlardansanız sizi hiç merakta bırakmayayım: Dr. Elena Sgarbossa’nın akademik profili ve en çok atıf alan 5 makalesinin linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

 • Dr. Mattu bu videoda bazı kardiyologların sgarbossa kriterlerini bilmeyebileceğini ya da bu kriterlerin yeterince güvenilir olamayacağını iddia edebilecekelrini belirtiyor. Bu durumda 2012 tarihli bir review’ı göstermemizi öneriyor. Aynı vurgu 2013 AHA STEMI kılavuzunda da mevcut.

 • maliaslaner

  Her nekadar yeni klavuzda yer almasada bazı çalışmalarda Pace li (Ventriküler) hastalarda da sgarbossa nın kullanılabileceği söyleniyor. Pace li hastada gögüs ağrısı sizde de göğüs ağrısı yaratıyor ise.

  • Kesinlikle haklısın. Mattu youtube serisinde defalarca kez çoğu kardiyoloğun pace varlığında STEMI tanısı konamayacağını ifade ettiklerini ancak özellikle Journal of Electrocardiography içerisinde yayınlanan birkaç vaka ve vaka serisinin bunun aksini gösterdiğini söylüyor. Pace varlığında Sgarbossa kriterleri kullanılarak STEMI tanısı konulabilir ve konulmalıdır. Ancak burada V1-3’deki diskordan 5 mm elevasyon kriteri fazlaca havada kalıyor, diğer kriterlere daha önem vermek lazım. Zaten Sgarbossa’nın en zayıf kriteri de bu…

   Dikkatin için teşekkürler, iyi bir hatırlatma oldu…

 • dryasinyildiz

  Çok teşekkürler, Sgarbossa için artık kopya çekmeme gerek kalmadı 🙂

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.