Anasayfa > Akademik Kategori > İç Hastalıkları > Kardiyoloji > EKG > Özen: Mattu – Atrial Fibrilasyon ve WPW – 25 Kasım 2013

Özen: Mattu – Atrial Fibrilasyon ve WPW – 25 Kasım 2013

Önce zarar vermeyin! Atrial fibrilasyon + WPW ile ilgili bilmeniz gereken herşey.


Atrial Fibrilasyon ve WPW

  • Çok hızlı, bazen dakikada 300 vuru olan,düzensiz olarak düzensiz taşikardi

  • Değişken QRS morfolojileri

  • Sıklıkla SVT, VT veya aberran iletili AF olarak yanlış tanı alır

  • AV nod blokajı (Beta Bloker, Ca Kanal Blokerleri, Amiodaron, vs) ventriküler fibrilasyon ve ölüme neden olabilir

  • Atrial fibrilasyon + WPW’de Amiodaron’un nodal blokaj etkinliği ve aritmojen özelliği olabilir çünkü ventrikül hızını, ventikül aktivitesinden tamamen bağımsız olacak şekilde ventriküler fibrilasyon yapacak kadar arttırabilir.


Referanslar:

Boriani, G., Biffi, M., Frabetti, L., et al. (1996). Ventricular fibrillation after intravenous amiodarone in Wolff-Parkinson-White syndrome with atrial fibrillation. American Heart Journal131(6), 1214–1216.

Gaita F, Giustetto C, Riccardi R, et al. (1992). Wolff-Parkinson-White syndrom. Identification and management. Drugs. 43(2), 185-200.

Schützenberger W, Leisch F, Gmeiner R.Enhanced accessory pathway conduction following intravenous amiodarone in atrial fibrillation. A case report. Int J Cardiol. 1987 Jul;16(1):93-5.

Sheinman, B. D., & Evans, T. (1982). Acceleration of ventricular rate by fibrillation associated with the Wolff-Parkinson-White syndrome. British medical journal (Clinical research ed.)285(6347), 999–1000.

Tijunelis, M. A., & Herbert, M. E. (2005). Myth: Intravenous amiodarone is safe in patients with atrial fibrillation and Wolff-Parkinson-White syndrome in the emergency department.CJEM7(4), 262–265.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Can Özen

Can Özen
Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'nda yetişti Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde pekişiyor. Adli Tıp ve Kadavra Simülasyonu özel ilgi alanı, profesyonel olarak film altyazısı hazırlama ve çeviri ile ilgileniyor. Can, Acilci.Net açıldıktan sonra 2 yıl boyunca Mattu'nun haftalık videolarını hem Türkçe'ye çevirdi, hem de orijinal videoların Türkçe altyazılı olarak tüm Dünya'da yayınlanmasını sağladı. Acilci.Net içerisindeki altyazılı gömülü video çevirilerinin hemen hemen hepsi O'nun eseri.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Sentezlenmiş 18 Derivasyonlu Elektrokardiyografi

  Çok yoğun acillerde çalışıyor olsak da artık göğüs ağrısı olan bir hasta gelince 10 …

Zehirlenme ve EKG

Özet EKG, zehirlenme hastalarına yaklaşımda ve bu hastaların yönetiminde şu amaçlarla önemlidir: Tarama Tanı Prognoz …

EKG Aks Yorumlanması

Aşağıdaki şekil QRS aksı ve EKG’nin frontal derivasyonları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Normal aks = QRS …

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.