Anasayfa > Akademik Kategori > İç Hastalıkları > Kardiyoloji > EKG > Özen: Mattu – Maryland Üniversitesi Acil Tıp Bölümü 2014 EKG yarışması Cevapları – 26 Mayıs 2014 – Türkçe sorularla birlikte

Özen: Mattu – Maryland Üniversitesi Acil Tıp Bölümü 2014 EKG yarışması Cevapları – 26 Mayıs 2014 – Türkçe sorularla birlikte

Videoyu izlemeden önce EKG yarışmasının sorularını çözmeniz önerilir. Soruların orijinal halini lectures.umem.org/2014ecgcompetition adresinden indirebilirsiniz.

EKG yarışmasının sorularını Türkçe olarak görüntülemek ve indirmek için tıklayın.

Cevaplar

 1. B. Patolojik Q dalgaları en az 40 ms sürer (1mm) ve MI başladıktan sonraki birkaç saatte oluşabilirler.
 2. D. DII, DIII, aVF, ve V1’de ST yükselmesi + V2’de ST çökmesi inferior ve sağ ventrikülde MI düşündürür.
 3. A. LBBB hastalarında MI tanısı koyabilirsiniz. V1, V2, V3’de >1 mm konkordan ST depresyonu akut MI için spesifiktir. Modifiye Sgarbossa kuralları mutlaka bilinmelidir.
 4. A. Bazen ST çökmesi tıpkı ST yükselmesi gibi tedavi edilir. de Winter T dalgaları akut proksmal LAD lezyonunu gösterir.
 5. C. Wellens sendromu LAD tıkanıklığı için spesifiktir. Hastalar asemptomatik olabilirler. Elektif anjiyografiden fayda görürler.
 6. D. aVL’de yeni oluşan T dalgası tersleşmesi inferior STEMI için ilk bulgu olabilir. Gizli resiprokal değişiklikler STEMI’den önce görülebilir.
 7. D. Hiperkalemi ileri AV blok ve sinüs duraksaması yapabilir. Tuhaf bir ritimle karşılaştığınızda hiperkalemi aklınıza gelsin ve ampirik Ca ve NaHCO verin.
 8. A. Perikarditte onay işareti bulgusu görülmez ve PR çökmesi perikardit için spesifik değildir.STEMI ve perikarditin EKG bulgularını bilin.
 9. B. Anteroseptal ve inferior derivasyonlarda aynı anda T tersleşmesii = aksi ispatlanana kadar PE
 10. B. Yüksek ventrikül voltajı ve derin dar Q dalgaları hipertrofik kardiyomiyopati düşündürür. Tanı için doppler eko yapılmalı. Senkop ile gelen hastanın ayırıcı tanısını unutmayın.
 11. D. Toksik ve metabolik sorunlar gerçekten çok geniş QRS kompleksileri yapabilir. Geniş kompleks ve normal taşikardi arasındaki farkları bilin.
 12. A. Hiperkalemi ve digoksin toksisitesi kısa QT yapabilir. EKG’ye adım adım ve sistematik yaklaşmak gerektiğini unutmayın.
 13. D. Akselere idyoventriküler ritim STEMI’de reperfüzyona bağlı olabilir. Trombolitik alan hastalarda ve VT için çok yavaş olan ritimlerde aklınıza AIVR gelmeli.
 14. D. AF ile birlikte WPW olan stabil hastalarda prokainamid ilk seçilecek ilaçtır. AV nodal blokaj yapmak VF’ye ve ölüme neden olur!
 15. C. Atrial flutter en çok yanlış tanınan taşidisritmidir.  İleti paternine göre düzenli veya düzensiz bir ritme neden olabilir.
 16. B. Mobitz tip I’, ikinci derece AV blokta her atrial impulsun ileti süresi giderek uzamaktadır ve sonunda ventriküle iletimi gerçekleşmez.
 17. B. Senkop geçiren Brugada’dan şüphelenilen hastaların elektrofizyolojik testler için yatışılarının yapılması gereklidir.
 18. A. Hastanın yaşına göre VT tanısını dışlayıp SVT tanısı koymayın. Mattu’nun 2 adımlı geniş kompleksli taşikardi algoritmasını uygulayın. Ölümcül bir tanıyı atlamamak için bunu bilmek gerekir.
 19. C. İkinci derece AV blok Mobitz tip II’de bazı uyarılar ventriküle geçer bazıları ise iletilmez. Progresif PR uzaması görülmez.
 20. D. V6 ve aVR’nin terminal vektörleri herzaman birbirinin tersi yöndedir. Eğer vektörler aynı yönde ise elektrodlar yanlış yerleştirilmiş olabilir, bu nedenle EKG’yi tekrar ettirin. EKG değerlendirmesi yaparken sistemik bir yaklaşım yapmak ve sağ aks sebeplerini bilmek elektrodların yanlış yerleştirilmiş olabileceğini akla getirir.
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Can Özen

Can Özen
Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'nda yetişti Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde pekişiyor. Adli Tıp ve Kadavra Simülasyonu özel ilgi alanı, profesyonel olarak film altyazısı hazırlama ve çeviri ile ilgileniyor. Can, Acilci.Net açıldıktan sonra 2 yıl boyunca Mattu'nun haftalık videolarını hem Türkçe'ye çevirdi, hem de orijinal videoların Türkçe altyazılı olarak tüm Dünya'da yayınlanmasını sağladı. Acilci.Net içerisindeki altyazılı gömülü video çevirilerinin hemen hemen hepsi O'nun eseri.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Sentezlenmiş 18 Derivasyonlu Elektrokardiyografi

  Çok yoğun acillerde çalışıyor olsak da artık göğüs ağrısı olan bir hasta gelince 10 …

Zehirlenme ve EKG

Özet EKG, zehirlenme hastalarına yaklaşımda ve bu hastaların yönetiminde şu amaçlarla önemlidir: Tarama Tanı Prognoz …

EKG Aks Yorumlanması

Aşağıdaki şekil QRS aksı ve EKG’nin frontal derivasyonları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Normal aks = QRS …

 • Şahin kahraman

  3.soru B şıkkı b-bloker trombolitik olarak çevrilmiş.bu yüzden B şıkkı da işaretlenebiliyor.yanılmadıysam paylaşmak istedim.emekleriniz içinde sonsuz teşekkürler.

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.