Anasayfa > Akademik Kategori > Kritik Bakım > SVO’da TPA, peki ya sonrası?

SVO’da TPA, peki ya sonrası?

İlk 3 saat içerisinde başvuran iskemik SVO’da trombolitik uygulaması artık iyice bilinen ve nihayet yaygınlaşan bir uygulama oldu. Bu yazıda iskemik SVO veya trombolitik tedaviden bahsedilmeyecektir. Kaldı ki yakın geçmişte acilci.net’te Dr. Nurettin Özgür DOĞAN ilgili güncel kılavuzdan, 2013 İskemik İnme Kılavuzundan bahsetmişti. Yeni kılavuz trombolitik konusunda önceki bilgilerimize fazla yenilik getirmemişti. Bu kılavuza BURADAN ulaşabilirsiniz.

İskemik SVO’da trombolitik verme kararı alındığında belki de en zor olan kısım onam öncesi hastaya ve/veya yakınına trombolitik tedavinin olası fayda ve risklerini anlatmaktır. Aşağıda emedicine.medscape.com’da yer alan çok güzel bir şemayı paylaşmak istiyorum. Burada trombolitik tedavi verilen 100 hastada ne olduğu/olacağı hasta yakınlarının kolaylıkla anlayacağı şekilde gösterilmektedir. Belki bir çoğunuz zaten kullanıyordur bu şemayı. Sizler için bu şemayı Photosop’ta yeniden tasarlayıp ilgili metinleri Türkçeleştirerek yeniden hazırladım. Ayrıca baskı almak isteyenler için yüksek çözünürlükteki halini de ekledim. Aşağıda düşük çözünürlüklü versiyonuna tıklayınca büyük çözünürlüklü hali yeni pencerede açılacaktır.

Şemanın emedicine’daki orijinal haline BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şemanın büyük hali için yukarıdaki resme tıklayın.
  • Harika bir katkı Gökhan. Eminim çoğumuzun hayatını kolaylaştıracak. Ellerine SAĞLIK.

  • Rica ederim Haldun.

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.