Anasayfa > Akademik Kategori > Akademik Gelişim > Kitap Klübü: Zehirlenmeler ve İlaç Aşırı Dozu: Taşınabilir Bir Kaynak Kitap

Kitap Klübü: Zehirlenmeler ve İlaç Aşırı Dozu: Taşınabilir Bir Kaynak Kitap

Poisoning and Drug Overdose orijinal ismi ile Lange – Mc Graw Hill tarafından yayınlandı. 2012 yılında 5. baskısından Türkçe çevirisi yapıldı. Kent R. Olson tarafından editörlüğü üstlenilen kitabın çeviri editörü ise Prof. Dr. Vahide Savcı.

722 sayfadan oluşan kitap ciltsiz olarak karton-plastik kapağı ile yayınlandı. Sayfa kalitesi orta-iyi ve renksiz olarak basılmış. İndeks kısmı mevcut. Fiyatı çeşitli kitapçılarda 60 ila 76.50 TL olarak piyasada bulunmaktadır. Orijinal dilde yayının ise şu anda 6. Baskısı bulunmakta ve 70$ olarak internet üzerinden satılmaktadır.

Zehirlenme vakalarına genel yaklaşımın kapsamlı olarak anlatıldığı “Acil Tedavi” kısmı, spesifik zehirler  ve ilaçların anlatıldığı “Bilinen Zehirler ve İlaçlar” kısmı, “Antidotlar” kısmı, çevre ve meslek toksikolojisinin işlendiği “Endüstriyel Kimyasallar” kısmı ve “İndeks” kısımlarından oluşmaktadır.

Kitap yapı olarak hem toksikoloji çalışmak isteyenlere hitap ediyor hem de acil durumlarda spesifik toksinler ile ilgili bilgilere kolayca ulaşmaya olanak sağlıyor. Sadece madde madde ilaç özellikleri değil aynı zamanda başka ilaçlarla olan benzerliklerini ve etki mekanizmalarını hatırlatarak öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Taşınabilir boyutlarda olması da bildiğimiz kaynak kitaplara oranla daha kolay ulaşılmasına olanak sunuyor.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Onur Hakoğlu

Gazi Ünivertesi Acil Tıp AD’nı bitirdikten sonra Kars Devlet Hastanesinde çalışmaya başladı. Asistanlık yıllarında gaziaciltip.com sitesinin yürütücülüğü yaptı. #FOAMedTr hareketine soluk veren ikinci kişidir. Acilci.Net'in kuruluşunda Kurucu Yazarlar arasında yer aldı.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Metoprolol

  METOPROLOL TANIM Metoprolol akut miyokard infarktüsü (MI), kalp yetmezliği, angina pektoris ve hafif-orta dereceli …

Tatil Kalbi Sendromu (Holiday Heart Syndrome)

Konu başlığı her ne kadar “tatilde macera arayan gencin hazin sonu…” gibi bir izlenim yarattıysa …

literatür özetleri

Literatür Özetleri: Ağustos 2017

Bu ay Literatür Özetleri’nde üç orijinal çalışmaya ve bir derlemeye yer veriyoruz. İlk araştırma, Academic …

  • Arif Alper Çevik

    Asistanlık yıllarımızda elimizden düşmeyen bir kitaptı, çok iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Karar verme süreçlerinide çok hızlı yönlendirdiği kanaatindeyim. Türkçesi’de artık var. Harika!

  • Kesinlikle ben de aynı fikirdeyim. Ayrıca kağıt kalitesi “orta-iyi” şeklindeki yorum ne yazık ki ülkemizin gerçeği. Güzelim kitapları uygun olmayan boyut ve kalitede kağıtlara basarak maliyet uğruna ağır ve kalitesiz hale getiriyoruz. Keşke Merck Manual gibi 40 gr kağıtlara basma imkanı olsa…

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.