Anasayfa > Teknik Kategori > Haberler > Derneklerden > Acil Hemşireleri Derneği

Acil Hemşireleri Derneği

Nöbetlerimizin can yoldaşları, olmazsa olmazımız Acil hemşiresi arkadaşlarımızın derneğinden haberdar mısınız? Merak edenler için iyi okumalar…

Başlangıçta (1999-2010 yılları arasında) Türkiye Acil Tıp Derneği bünyesinde Acil Hemşireliği Komisyonu olarak çalışmalarını sürdüren Acil Hemşireleri, 22 Mart 2010 da Ege, Dokuz Eylül ve Akdeniz Üniversitelerinden oluşan 11 klinisyen ve akademisyen hemşireden oluşan kurucu üyeler ile derneğimizi İzmir’de kurmuştur. Acil Hemşireleri Derneği Türkiye‘de acil hemşireliğini geliştirmek, acil hemşirelerini desteklemek, ülkemizdeki tüm acil hemşirelerini bir araya getirerek mesleki güç oluşturmak ve bireyin acil sağlık bakımını en üst düzeyde yürütmek için işbirliği yapmak üzere yola çıkmış mesleki bir dernek kuruluşudur.

Toplam üye sayımız  2012 itibarıyla 280 kişidir. Kuruluşumuzdan bu yana acil hemşirelerinin eğitimi ve gelişimi için, 7 sempozyum ;

  •  “Sağlık Çalışanlarında Kesici, Delici Alet Yaralanmaları” sempozyumu 9 Ekim 2010 tarihinde İzmir’de (200 katılımcı), tekrarı 28 Nisan 2011 de Adana’da (180 katılımcı)
  • Adli Bilimciler Derneği ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ile işbirliğiyle “İşyerinde Psikolojik Şiddet, MOBBİNG” sempozyumu 16 Ekim 2010 tarihinde İzmir’de (300 katılımcı)
  • Türkiye Acil Tıp Derneği ve Acil Tıp Uzmanları Derneği işbirliğiyle ulusal kongreler içerisinde 4 kez Acil Hemşireliği sempozyumlarını gerçekleştirdik.

Bölgesel olarak başlattığımız farklı hastanelerin toplantı salonlarında organize edilen aylık eğitim toplantılarında hemşire arkadaşlarımızın mezuniyet sonrası eğitimlerine katkıda bulunduk.

  • Hipertansiyon ve Acil Yaklaşımlar
  • Temel ve İleri Yaşam Desteğinde Güncel Değişiklikler
  • Çevresel Aciller
  • İKYD kursu
  • TRİYAJ kursu
  • Acil hemşirelik yaklaşımları
  • Acilde iletişim ve stresle baş etme yöntemleri

Bu eğitimler talep üzerine farklı bölge ve hastanelerde de organize edilebilmektedir.

Ulusal Acil Hemşireliği Kongresi derneğimizin en önemli organizasyonudur. İki yılda bir organize edilen ve ilki Eylül 2011 ikincisi Nisan 2013 olanak üzere şimdiye kadar düzenlediğimiz iki kongre, hemşire arkadaşlarımızın sözlü ya da poster bildirileri ile zenginleşmiştir.

Sağlık Bakanlığımız ile yapılan temaslarla, acil hemşireliğinin özel dal hemşireliği kapsamına alınması ve iş tanımları konularında etkin bir rol alan derneğimiz 2012 itibarıyla THD nin tüzel bir üyesi oldu. Aynı yıl içerisinde Avrupa Acil Hemşireleri ( EUSEN)  Derneğine de üyelik  başvurumuz kabul edildi.

Acil Hemşireleri Derneğinin bundan sonraki hedefleri, daha önce olduğu gibi  ülkemizdeki tüm acil hemşirelerine standart bir eğitim formatı eşliğinde  kurslarla, panellerle ve toplantılarla  ulaşmak, ve yine  tüm acil servise başvuran  hastaların , aynı kalitede ve standartlarda ve güvenli hemşirelik hizmeti almalarını sağlamak , il temsilcilikleri ile daha da güçlenmek, ve uluslararası platformlarda acil hemşireliğini başarıyla temsil etmektir.

 

Meral Dölek

AHD Yönetim Kurulu Başkanı

http://www.ahemder.org/

 

ahd foto

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Yusuf Ali Altuncı

Yusuf Ali Altuncı
Acil Tıp Yardımcı Doçenti, Ege Üniversitesi Acil Tıp AD. Asistanlığı, kıdemlinin kral olduğu dönemde çömez, çömezin kral olduğu dönemde kıdemli olarak kavganın doğduğu Mezopotamya topraklarında geçmiştir. Ekibin Editörü, ekran yüzü ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yapmaktadır. draltunci@acilci.net

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Penetran Travmalarda Spinal İmmobilizasyonun Yeri

Spinal immmobilizasyon, travma hastalarının acil yönetiminde önemli yer tutmaktadır. Günlük acil servis pratiğimizde spinal immobilizasyon, …

Tıp tarihi yazı dizisi / Bölüm 2: Eski Uygarlıklarda Tıp – Antik Mısır

Tıbbi anlayışa yön veren uygarlıklardan biri olan Eski Mısır, kendisinden önce gelen mezopotamya tıbbına göre; …

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı Sayfamız Açıldı

Acilci.net prodüksiyon iftiharla sunar: Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı sayfamız akademik faaliyet ateşi ile kavrulan okurlarımızın …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.