Skip to content

Acil Hemşireleri Derneği

Nöbetlerimizin can yoldaşları, olmazsa olmazımız Acil hemşiresi arkadaşlarımızın derneğinden haberdar mısınız? Merak edenler için iyi okumalar…

Başlangıçta (1999-2010 yılları arasında) Türkiye Acil Tıp Derneği bünyesinde Acil Hemşireliği Komisyonu olarak çalışmalarını sürdüren Acil Hemşireleri, 22 Mart 2010 da Ege, Dokuz Eylül ve Akdeniz Üniversitelerinden oluşan 11 klinisyen ve akademisyen hemşireden oluşan kurucu üyeler ile derneğimizi İzmir’de kurmuştur. Acil Hemşireleri Derneği Türkiye‘de acil hemşireliğini geliştirmek, acil hemşirelerini desteklemek, ülkemizdeki tüm acil hemşirelerini bir araya getirerek mesleki güç oluşturmak ve bireyin acil sağlık bakımını en üst düzeyde yürütmek için işbirliği yapmak üzere yola çıkmış mesleki bir dernek kuruluşudur.

Toplam üye sayımız  2012 itibarıyla 280 kişidir. Kuruluşumuzdan bu yana acil hemşirelerinin eğitimi ve gelişimi için, 7 sempozyum ;

  •  “Sağlık Çalışanlarında Kesici, Delici Alet Yaralanmaları” sempozyumu 9 Ekim 2010 tarihinde İzmir’de (200 katılımcı), tekrarı 28 Nisan 2011 de Adana’da (180 katılımcı)
  • Adli Bilimciler Derneği ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ile işbirliğiyle “İşyerinde Psikolojik Şiddet, MOBBİNG” sempozyumu 16 Ekim 2010 tarihinde İzmir’de (300 katılımcı)
  • Türkiye Acil Tıp Derneği ve Acil Tıp Uzmanları Derneği işbirliğiyle ulusal kongreler içerisinde 4 kez Acil Hemşireliği sempozyumlarını gerçekleştirdik.

Bölgesel olarak başlattığımız farklı hastanelerin toplantı salonlarında organize edilen aylık eğitim toplantılarında hemşire arkadaşlarımızın mezuniyet sonrası eğitimlerine katkıda bulunduk.

  • Hipertansiyon ve Acil Yaklaşımlar
  • Temel ve İleri Yaşam Desteğinde Güncel Değişiklikler
  • Çevresel Aciller
  • İKYD kursu
  • TRİYAJ kursu
  • Acil hemşirelik yaklaşımları
  • Acilde iletişim ve stresle baş etme yöntemleri

Bu eğitimler talep üzerine farklı bölge ve hastanelerde de organize edilebilmektedir.

Ulusal Acil Hemşireliği Kongresi derneğimizin en önemli organizasyonudur. İki yılda bir organize edilen ve ilki Eylül 2011 ikincisi Nisan 2013 olanak üzere şimdiye kadar düzenlediğimiz iki kongre, hemşire arkadaşlarımızın sözlü ya da poster bildirileri ile zenginleşmiştir.

Sağlık Bakanlığımız ile yapılan temaslarla, acil hemşireliğinin özel dal hemşireliği kapsamına alınması ve iş tanımları konularında etkin bir rol alan derneğimiz 2012 itibarıyla THD nin tüzel bir üyesi oldu. Aynı yıl içerisinde Avrupa Acil Hemşireleri ( EUSEN)  Derneğine de üyelik  başvurumuz kabul edildi.

Acil Hemşireleri Derneğinin bundan sonraki hedefleri, daha önce olduğu gibi  ülkemizdeki tüm acil hemşirelerine standart bir eğitim formatı eşliğinde  kurslarla, panellerle ve toplantılarla  ulaşmak, ve yine  tüm acil servise başvuran  hastaların , aynı kalitede ve standartlarda ve güvenli hemşirelik hizmeti almalarını sağlamak , il temsilcilikleri ile daha da güçlenmek, ve uluslararası platformlarda acil hemşireliğini başarıyla temsil etmektir.

 

Meral Dölek

AHD Yönetim Kurulu Başkanı

http://www.ahemder.org/

 

ahd foto

İçindekiler

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.