Akıl KartlarıEcza Dolabı

Acil servisler doktorları için önemli ilaçlar

Bu yazımızda acil servislerde sık kullandığımız ve her acilcinin bilmesi gereken 64 adet ilacın endikasyonları, dozları, uyarılar ve gebelik kategorilerinin birer cümle ile anlatıldığı akıl kartı yer almaktadır. Aslında bu yazı American Academy of Emergency Medicine (AAEM) tarafından yayımlanmış “Acil servis doktorlarının mutlaka bilmesi gereken 50 ilaç” adlı akıl kartından türetilmiştir.

Not: Bu yazımızda sizinle paylaştığımız ilaçların kullanım endikasyon ve dozları ana hatları ile anlatılmış olup bu sadece bir akıl kartıdır. Ecza dolabı köşemizdeki gibi her ilacın kullanım alanları ve dozlarının kanıta dayalı ve detaylı anlatımı bulunmamaktadır. İlaçların daha doğru ve detaylı kullanımlarına dair ilgili konulara bakmanızı tavsiye ederiz.

[gview file=”http://www.acilci.net/wp-content/uploads/2015/05/64ilac.pdf”]

Kaynaklar:

1-http://www.aaemrsa.org/resources/50-drugs-every-emergency-physician-should-know

2-www.drugbank.ca

3-www.drugs.com

 

Yazar: Öner BOZAN

Editör: Gökhan AKSEL


Bu yazıya atıf yapmak için: Öner Bozan. (4 Mayıs 2015). Acil servisler doktorları için önemli ilaçlar. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/acil-servisler-doktorlari-icin-onemli-ilaclar/. Erişim Tarihi: 8 Ağustos 2020.

Daha Fazla Göster

Öner Bozan

Acil Tıp Uzmanı, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Mahalle baskısıyla doktor olmuş sonra madem doktor oldum bari en iyisi "acilci" olayım demiş Ümraniye EAH'ninde asistan olarak başlamış, Okmeydanı EAH'de uzman olarak devam etmekte. Sağlam Adanalı. Kebap sevdalısı. Küçük prenseslerinin babası. Beşiktaş aşığı. Akıl hocasının editörlüğünde Acilci.net yazarı...

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Kapalı