Kitap

Kitap Klübü: Acil Tıp – Tanı ve Yönetim, 6. Baskı, Türkçe

Print Friendly, PDF & Email

Bazı kitaplar vardır ki insanın içi gider, alırken özenir, ama iş okumaya gelince kapağını bile açamaz. Bazı beklemediğiniz kitaplar ise sizi öyle sarar ki elinizden düşüresiniz gelmez. Genelde romanlar için uygun olduğunu düşündüğüm bu benzetmeyi uzun zaman sonra bir tıp, hem de bir acil tıp kitabı için yaptığımda inanın ben de çok şaşırmıştım. 2006 yılında internetten sipariş verip aldığım Emergency Medicine – Diagnosis and Management (5. baskı) kitabı benim için böyle bir kitaptı… Ve tüm güzel kitaplarla aynı sonu paylaşarak “kayboldu” ya da “iç edildi”. Bu yıl Mayıs ayında bir yurtdışı kongresi esnasında bir tıp kitapçısında gördüğümde oyuncağını kaybeden bir çocuk misali sevindiğimi tahmin edebilirsiniz. Asistan arkadaşlarımız için okunabilir, güncel ve nispeten kapsamlı bir el kitabı arayışım vardı bir süredir ve piyasadaki kitaplardan memnun değildim. Ya gereğinden kalın ve okunması zor, ya ana textbook’un kötü bir özeti, ya tüm dal hekimleri düşünülerek fazla genel yazılmış kitaplardı hepsi de. Emergency Medicine – Diagnosis and Management kitabının 6. baskısı bu açıdan diğer tüm kitapları yolda bırakacak kadar iyi bir “cepte taşınabilen textbook”. Kitap o kadar iyi hazırlanmış ki cep kitabı demeye dilim varmıyor.

Aci Tıp Tanı ve Yönetim6.baskısı çıktıktan yaklaşık 1,5 yıl sonra aynı baskının bu sefer Türkçe olarak Salim Satar ve Özlem Güneysel hocalarımızın editörlüğünde hazırlanmaya başlandığını duyduğumda ne kadar kıskandığımı tahmin edebilirsiniz. 🙂

Emergency Medicine – Diagnosis and Management, acilci.net Uluslararası Editörlerinden ve Lifeinthefastlane.com, GMEP gibi fenomen acil tıp bloglarının kurucusu Mike Cadogan‘ın editörlüğünü yaptığı bir şaheser. Bu eseri, daha birçok kitabın dilimize kazandırılmasında inanılmaz emeği olan Salim Satar ve Özlem Güneysel hocalarımızın yönetimindeki bir ekip yürüttü. Çok ama çok da iyi oldu. Kendilerine, buruk bir kıskançlıkla da olsa, yürekten teşekkür ediyorum. Bu kitap mutlaka Türkçe yazılmalıydı, bu ekip de bunu en mükemmel şekilde başardı.

Toplam 507 sayfa olsa da bir solukta okunacak kadar duru bir içeriğe sahip olan kitap, konuların hepsini aynı ana başlıklara bölerek ve önemli her basamağı atlamadan her seferinde tekrar ederek, baştan-başa değil herhangi bir yerinde sadece bir konuya odaklanmayı olanaklı hale getiren bir yapıya sahip.

Adsız resimYandaki örnek kısımda göreceğiniz gibi, sadece yapılması gereken tıbbi konuları değil, tam bir acil tıp hekiminin isteyeceği şekilde, sonradan başa gelebilecek istenmeyen olayları da düşünerek alınması gereken önlemleri de size dikte ediyor.

Takip esnasında olabilecek gelişmeleri de öngörerek size bu konuda da direktifler vermeyi ihmal etmiyor.

Bir Acil Tıp asistanının tüm erken dönem gereksinimlerini karşılayacak bence piyasadaki en iyi Acil Tıp Cep kitabı. Ünlü editörler tarafından yazılmış ve rüştünü ispat etmiş bir serinin son baskısı, üstelik de camiamızın usta çevirmen ve editörleri tarafından Türkçe olarak bizlere sunuluyor. Daha ne bekliyorsunuz….

Ek Not: İngilizce orjinal baskısının Editörü Mike Cadogan tarafından da derlememiz ve kitabın Türkçe baskısı tüm Dünya’ya duyuruldu. Altta orjinal Tweet’leri görebilirsiniz:

Untitled picture

ACİL TIP TANI VE YÖNETİM

Daha Fazla Göster

Haldun Akoğlu

Acil Tıp Profesörü, Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesi, Acilci.Net'in kurucusu. Türkiye Acil Tıp Dergisi, Cochrane, BMJ EBM gibi dergilerde editör olarak görev yapmaktadır. Klinik araştırma dizaynı ve biyoistatistik konusunda sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Asimov, Osler, Dick ve Gladwell delisidir. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. Siteyi kurduğundan beri profil fotoğrafını değiştirmemiştir, aslında bayağı sakallı ve yaşlı bir adamdır.

Bir Yorum

  1. Kitabı yeni okumaya başladım . Bilgileri cok derli toplu, kafa karısıklıgı yaratmayak sekilde yazılmış.Okumak isteyen arkadaslara tavsiye ederim. Acil Tıp camiasına kazandıran editörlere burdan tesekkür ediyorum.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: