Anasayfa > Akademik Kategori > Akademik Gelişim > Kitap Klübü: Adams Acil Tıp, 2.Baskı, 2013

Kitap Klübü: Adams Acil Tıp, 2.Baskı, 2013

Rosen ve Tintinalli… Yıllarca Textbook olarak hep bu iki kitabı kullandık. Tintinalli’nin Türkçe çevirisinin de çıkmasıyla ülkemizdeki ana kitap eksikliği büyük oranda giderildi. Ne var ki yıllar geçtikçe farklı tarzlara sahip kitaplar ön plana çıkmaya başlıyor. Adam’s Acil Tıp çıkalı sadece birkaç ay olmasına rağmen Amerika’da Tintinalli ve Rosen’dan daha popüler hale gelmiş durumda.
IMG_0925
Bunun sebebi hem sayfa sayısının daha az olması, puntolarının büyük olması ve kolay okunabilirliği ile hemen hemen önemli her konuyu kutular ve uyarılar içerisinde liste haline veren yapısı.
IMG_0926
Kitap, aynı zamanda expertconsult.com üzerinde online erişime izin veren bir şifreyle geliyor. Buradan tablo ve resimleri kendi şifrenizle bilgisayarınıza indirip sunumlarda kullanabilir, ya da tabletinizden okuyabilirsiniz. Bu özellik Rosen’da varken Tintinalli’de yok. Edit (20.03.2013): ClinicalKey veritanabından bu kitaba, Rosen’a ve Broder Radyolojiye Eğitim Araştırma Hastanelerinin EKUAL şifresiyle erişmeniz mümkün. Özlem hocamıza teşekkürler.  
IMG_0933
Ben açıkçası bu kitabı çok sevdim. Sebebi de 3 cilt Rosen gibi büyük puntolu ve okunabilir olması. 2013 bilgilerini hatta Surviving Sepsis kılavuzu ayrıntılarını içermesi de bir artı özellik. Muğlak alanlarda net ve kesin olarak neyin yapılıp beyin yapılmayacağını belirtiyor. Hatta kılavuzlarla çelişen konularda bile yayınlara atıfta bulunarak aksini ifade etmekten çekinmeyen bir editöryal anlayış söz konusu.
GIS kanamadaki Blatchford sınıflaması gibi bazı noktaları belirtmemesi sanırım sayfa sayısını arttırmamak için yapılan editöryal bir tercih. Yine de kitabın değerini azaltmıyor.  
Editörler: James Adams, Erik Barton, Peter DeBlieux
Yayınevi: Saunders; 2. Baskı (19 Eylül 2012)
1888 sayfa
IMG_0929
Amazon.com’da fiyatı 176 USD. Wings gibi kredi kartalarıyla online alışverişte peşin fiyatına 5 taksitle alabiliyorsunuz (kredi kartınızın yurtdışı promosyonlarını kontrol etmeyi unutmayın). Normal gönderimde (Standard International) gümrük bedeli olarak 80 TL ödemeniz ve bunu Merter’deki PTT gümrüğüne giderek yapmanız gerekiyor. Bunu engellemenin yolu Standard International Shipping yerine (1 ayı geçiyor gelmesi ve gümrükten almak durumundasınız) Expedited ya da Priority Shipping tercih etmek. Bu sayede gönderi UPS gibi bir firma tarafından size ulaştırılıyor, gümrükte takılmıyor. Aradaki ücret farkı da gümrük bedeline denk geliyor. Gümrük işlerini bu firma hallediyor. 
IMG_0927
Acilci.Net olarak Nobel Yayınevi ile görüştük. İsteyenlerin ulaşması için 10 adet ülkemize de getirtecekler. Satın alma opsiyonlarını öğrenmek için Kadıköy Nobel’den Sami Bey ile irtibata geçebilirsiniz. sami@nobeltip.com Kadıköy Rıhtım Caddesi  Derya İş Merkezi No:7, 34716 Kadıköy / Istanbul (0216) 336 6008.
IMG_0931
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Haldun Akoğlu

Haldun Akoğlu
Acil Tıp Doçenti, Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesidir. Acilci.Net'in kurucusu ve sahibidir. Türkiye Acil Tıp Dergisi Teknik ve Metodoloji Editörü, Cochrane PEC Field, ACEP ve EuSEM komisyon üyelikleri yapmaktadır. İnternet, istatistik, scuba (PADI Rescus, CMAS **), otomobil yarış hekimliği, nikonD90, Galatasaray, Football Manager, Civilization serisi ve SimCity tutkularını oluşturur. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Tekerlek icat olduğundan beri yürümez, yürüyenle hoşbeş etmez. Asimov, Osler, Dick ve Gladwell delisidir. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. Uluslararası FOAMed internet eğitimi devrimi saflarına bir gaz ile katılan ilk Türk'tür. akoglu@acilci.net

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Enfeksiyöz İshal Yönetimi

Dünyada en sık konulan klinik tanılardan biri olan ishal, gelişmekte olan ülkelerde; çocuk ölümlerinin en …

Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 13

Bir bakışta ultrason: Nadir bulgular 25 yaşında genç kadın hasta, karın ağrısı ile başvuruyor. Hasta …

Nörotravma

Nörotravma Güncellemesi

Nörotravma Yönetimindeki Güncellemeler Arkadaşlar selam. Emergency Medicine Clinics of North America’nın en son sayısı tamamen …

2 yorum

  1. Özlem Güneysel

    Haldun’un yorumlarına ağırlıkla katılmakla birlikte, eklemek ve bilgilendirmek istediğim konular var.
    İlki, tüm eğitim ve araştırma hastanelerinden şifre alarak girilebilecek “Clinicalkey” veritabanı içinde Acil Tıp ile ilgili yaklaşık 13 kitap var ve bu kitap “online” olarak ücretsiz olarak okunabilir. Ayrıca belirtildiği gibi sunumlar için oldukça etkin olarak kullanılabilecek tablolardan da yararlanmak mümkün. Yine aynı siteden kitap bölümleri “pdf” formatında indirilerek mobil cihazlarda her ortamda okunabilir.
    Benim de henüz tanıştığım kitap, bundan sonra oldukça sık yararlanacağım bir kaynak olacağa benziyor. Teşekkürler Haldun…

  2. Yasin Yıldız

    Bu sıralar sıvı elektrolit konularını okumaktayım. Gerçekten dolu dolu ve okuması çok zevkli bir kitap.

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.