Neden Acilci.Net?

acilci.net, internet eğitim devriminin bir parçası olarak, günümüzün yüksek teknoloji ile bezeli dünyasında Acil Tıp hekimlerinin güvenilir ve Türkçe tıbbi bilgi ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kuruldu. Bilgiye ulaşımın son derece kolay olduğu ancak içeriğin güvenilirliğinin denetlenmesinin mümkün olmadığı günümüz şartlarında, hızlı ulaşılan bilginin bir nevi hakem kontrolünde (peer-review) olduğundan emin olunması ve öğrenen kişinin hızlı olduğu kadar doğru bilgiye de ulaşmasının sağlanması büyük önem taşımakta. Bu amaçla, acilci.net, tamamı ulusal ve uluslararası dergilerde hakemlik ve editörlük yapan bir kurucu editör grubunu bünyesinde bulunduruyor. Bunun dışında teknik ve grafik editörleri sayesinde bu bilginin sizlere tüm elektronik ve sosyal medya üzerinden ulaşılabilir hale getirilmesine çalışılıyor.

acilci.net sitesi 26 Aralık 2012 tarihinde Haldun Akoğlu tarafından kuruldu. Sitenin isim hakkı ve domain adı kendisine ait. Tüm server masraflarını ilk başta kendisi karşılasa da büyüyen yazar ekibi onu yanlız bırakmadı. Masraflar da tıpkı bilgi gibi paylaşılıyor. Tek amaçları ise tüm dünyayı kasıp kavuran bu furyada Türkiye’nin de hakettiği yeri alması:

acilci.net gibi bir eğitim sitesi kurma fikrim hep vardı. Daha öncesinde 3 yıla yakın süre Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği’nin kendisine ait bir eğitim sitesini kurup yönettim. Burada önemli tecrübeler kazandım. Sonuçta bir web sitesi tasarımcısı değilim, işin teknik kısmı gerçekten zorlayıcıydı. Ancak Kartal’ın sitesinin yarattığı ilgi ve takip edilme oranları bu tip bir ihtiyacı görmemi sağladı. Yurtdışında bu işi yıllardır yapan hocalarımızın da özendirmesiyle ilk Türkçe peer-review Acil Tıp eğitim blogunu kurdum. Öncelikle hevesli olduğunu bildiğim ve benzer şeyleri sürekli konuştuğumuz arkadaş ve hocalarımı davet ettim. Bu iş kişisel bir iş değil. Hepimizin ortak platformu. Tüm amacım kendi ürettiği bilgileri öğretmek amacıyla interneti kullanmak isteyen hocalarımıza gerekli altyapıyı hazırlamaktı. İlk 1 aylık periyodda 7000 sayfanın okunduğunu ve 1000′den fazla kişinin ziyaret ettiğini gördüğümde artık bunun önü alınamaz bir yol olduğunu görüyorum.

Bu sitenin yaşatılması ve gelişmesi ortak bir özveri ve girişim gerektiriyor. Bu yüzden de katkıda bulunmanın çeşitleri çok farklı. Elektronik dünya üzerinde (blogosfer) acil tıp ile ilgili her türlü bilgiyi birbiriyle paylaşmaya çalışan çok kalabalık bir topluluk var. Amaç, sadece ve sadece özgürce acil tıpla ilgili bilgileri paylaşmak. Bunun tek getirisi günün sonunda baktığımız ziyaretçi sayılarımız.

Sizleri de elektronik dünyada bulabildiğiniz her türlü acil tıpla ilgili bilgiyi paylaşmanız için acilci.net nöbet ekibine bekliyoruz.

Acilci.Net Nöbet Ekibi

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest