Anasayfa > Genel > Cerrahi Krikotiroidotomi

Cerrahi Krikotiroidotomi

Günümüz şartlarında çok ama çok nadir ihtiyaç duyulan, ama gerektiğinde yapılmazsa hastanın hayatına mal olabilecek basit bir prosedürü aktarmak istiyoruz. Cerrahi Krikotiroidotomi.

Bildiğiniz gibi standart cerrahi trakeostomi, acil şartları için oldukça zahmetli, zaman alıcı ve bir o kadar da kanlı olabilen bir teknik. Yakın zamanda perkutan trakeostomi ürünlerinin sık kullanımıyla bu dezavantajlarından biraz olsun sıyrılsa da, halen acil tıp uzmanları için gerekli olan hızda ne yazık ki değil.

Burada entübe edemediğiniz, maskeyle yada diğer havayolu gereçleriyle solutamadığınız ve saniyelerin önemli olduğu hastalar için acil serviste çalışan uzmanların yapmak zorunda kaldığı cerrahi kirikotiroidotimi imdadınıza oldukça da hızlı bir şekilde yetişiyor.

Endikasyonu: yukarıda da belirttiğimiz gibi ENTÜBE EDİLEMEYEN, SOLUTULAMAYAN HASTALAR.

Peki kontrendikasyonu yok mu? Elbette var.

  • Daha basit gereçlerle solutabildiğiniz hastalar.
  • Cerrahi sonrası komplikasyonların daha sık görüldüğü çocuk hastalar (8-10 yaş altı).
  • Anatominin tamamen bozulduğu ve trakeostominin tercih edilmesini gerektiren yaralanmalar.

Bu hayat kurtaran girişim için gerekli olan ekipman gereksinimi ise oldukça az. Kendiniz için üniversal korunma malzemeleri, betadin, 10 numara bistüri, Kelly klemp, 6 numara tüp, 5-10 cc enjektör işlemin %99’unu görecektir. Ama olası kanama vs sorunlarına karşı bu listeyi aspiratör, hemostaz için klemp, yada koter gibi daha sofistike malzemelerle uzatmak mümkün.

Ama şu an çok sınırlı koşullar altında ve acilen ihtiyaç duyulan bir prosedür için sizinle 2 video paylaşmak istiyoruz.

Bu videolar, 3 yıldır birlikte çalışma şansı bulduğum Dr. Abdel Noureldin ile simülasyon merkezimizde çekilen videolardır. İlk video parmak ve bistüri yardımıyla cerrahi krikotiroidotomiyi, ikinci video ise Kelly klemp yardımı ile cerrahi krikotiroidotomiyi göstermektedir. Türkçe alt yazı mevcuttur.

İyi seyirler.

Cerrahi Krikotiroidotomi – Parmak Yardımı İle

 

Cerrahi Krikotiroidotomi – Kelly Klemp Yardımı İle

 

Daha farklı video ve içerikleri görmek isterseniz aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

  • Mind blowing Cricothyroidotomy Video
  • Surgical cricothyroidotomy – LITFL
  • Surgical airway techniques – Emedicine
Print Friendly, PDF & Email
Arif Alper Çevik

ESOGÜ TF’inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski 🙂 kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı… yani herşeyi seven biri… Şu an geçici olarak BAE’de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest