Anasayfa > Genel > Cerrahi Krikotiroidotomi

Cerrahi Krikotiroidotomi

Günümüz şartlarında çok ama çok nadir ihtiyaç duyulan, ama gerektiğinde yapılmazsa hastanın hayatına mal olabilecek basit bir prosedürü aktarmak istiyoruz. Cerrahi Krikotiroidotomi.

Bildiğiniz gibi standart cerrahi trakeostomi, acil şartları için oldukça zahmetli, zaman alıcı ve bir o kadar da kanlı olabilen bir teknik. Yakın zamanda perkutan trakeostomi ürünlerinin sık kullanımıyla bu dezavantajlarından biraz olsun sıyrılsa da, halen acil tıp uzmanları için gerekli olan hızda ne yazık ki değil.

Burada entübe edemediğiniz, maskeyle yada diğer havayolu gereçleriyle solutamadığınız ve saniyelerin önemli olduğu hastalar için acil serviste çalışan uzmanların yapmak zorunda kaldığı cerrahi kirikotiroidotimi imdadınıza oldukça da hızlı bir şekilde yetişiyor.

Endikasyonu: yukarıda da belirttiğimiz gibi ENTÜBE EDİLEMEYEN, SOLUTULAMAYAN HASTALAR.

Peki kontrendikasyonu yok mu? Elbette var.

  • Daha basit gereçlerle solutabildiğiniz hastalar.
  • Cerrahi sonrası komplikasyonların daha sık görüldüğü çocuk hastalar (8-10 yaş altı).
  • Anatominin tamamen bozulduğu ve trakeostominin tercih edilmesini gerektiren yaralanmalar.

Bu hayat kurtaran girişim için gerekli olan ekipman gereksinimi ise oldukça az. Kendiniz için üniversal korunma malzemeleri, betadin, 10 numara bistüri, Kelly klemp, 6 numara tüp, 5-10 cc enjektör işlemin %99’unu görecektir. Ama olası kanama vs sorunlarına karşı bu listeyi aspiratör, hemostaz için klemp, yada koter gibi daha sofistike malzemelerle uzatmak mümkün.

Ama şu an çok sınırlı koşullar altında ve acilen ihtiyaç duyulan bir prosedür için sizinle 2 video paylaşmak istiyoruz.

Bu videolar, 3 yıldır birlikte çalışma şansı bulduğum Dr. Abdel Noureldin ile simülasyon merkezimizde çekilen videolardır. İlk video parmak ve bistüri yardımıyla cerrahi krikotiroidotomiyi, ikinci video ise Kelly klemp yardımı ile cerrahi krikotiroidotomiyi göstermektedir. Türkçe alt yazı mevcuttur.

İyi seyirler.

Cerrahi Krikotiroidotomi – Parmak Yardımı İle

 

Cerrahi Krikotiroidotomi – Kelly Klemp Yardımı İle

 

Daha farklı video ve içerikleri görmek isterseniz aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

  • Mind blowing Cricothyroidotomy Video
  • Surgical cricothyroidotomy – LITFL
  • Surgical airway techniques – Emedicine
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net Editör ve Yazarı, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.