Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 7

Editör: Serkan Emre Eroğlu

Bir bakışta ultrason: Duvarlar

50 yaşında morbid obez bayan hasta, 112 tarafından getiriliyor. Hasta gelişinden beri ajite ve ciddi karın ağrısı tarifliyor. Muayenede umblikus etrafında ele gelen sertlik farkediliyor ve palpasyon sırasında, hasta ağrısının daha da arttığını ifade ediyor. TA: 170/100 mm/Hg, Nb: 105 atım/dk, Sat: %90.

Ultrason görüntünüz..

umblikal herni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

umblikal herni doppler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevabınız

Cevabınız

İnkarsere Umblikal Herni

Yorum

Yorum

Karın duvarı hernileri (fıtıkları), genel sıklığı %4-5 civarında olan sık karın patolojileridir. Herniler konjenital veya kazanılmış olabilir. Kazanılmış olanlar da sık sebepler; artmış karın içi basıncı (obezite, öksürme), geçirilmiş cerrahi veya travmadır.

Lineer veya konveks prob, hernilerin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılır.

  1. İçeriğinin değerlendirilmesi (bağırsak, omental yağ doku veya diğer organlar),
  2. Serbest sıvı,
  3. Doppler akımının varlığı ve
  4. Peristaltizm, duvar kalınlığı (bağırsak dışı organlarda izlenmez) aranan bulgulardır.
  5. Mümkünse kese boynunun görüntülenmesi
İnkarsere herniler, redükte olmayan ama kan akımının izlendiği hernilerdir. Strangüle hernilerde ise, kan akımı bozulmuş ve bağırsak duvar kalınlığında artış, ödem izlenmektedir.
Öksürme ve valsalva manevrası, ultrasonografik muayene sırasında, herni tanısını koymak veya dışlamak için kullanılmaktadır. Ultrason eşliğinde redüksiyon ise başarı oranını arttırmaktadır.
Herni kesesi içerisinde serbest sıvı ve barsak içeriği
Herni kesesi içerisinde serbest sıvı ve barsak içeriği

 

Bir okuyucumuzun uyarısı üzerine; kese boynunun görüntülenmesi hem vaskülarizasyonun belirlenmesi hem de tanının netleştirilmesi açısından önemlidir. Bu hastada tanı net olmakla birlikte, uygun koşullar sağlanamadığı için kese boynu görüntülenemedi

Kaynaklar

Kaynaklar

Lassandro F, Iasiello F, Pizza NL, et al. Abdominal hernias: Radiological features. World Journal of Gastrointestinal Endoscopy. 2011;3(6):110-117. doi:10.4253/wjge.v3.i6.110.

Volkamer HM, Steele B, Broder J. Man With Sharp Periumbilical Pain. Annals of emergency medicine. 67(4):437-54. 2016. [pubmed]

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Mehmet Ali Aslaner

Nevşehir Devlet Hastanesi'nde Acil Tıp Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Şu sıralar yoğunlaştığı konular başlıca "Ultrasonografi" ve "Geriartrik Bilinç Bulanıklığı" üzerinedir. maliaslaner@acilci.net

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Acil Tıp Hekimlerinin Yan Dal Eğitimine Bakış Açısı

  Sonuçlar Çalışma için toplamda 607 acil tıp hekimine ulaşıldı. Katılımcıların %45.1’i uzman hekim, %40.2’si …

Bel Ağrısı: Ne Yapmalı?

Bel ağrısı, hastane başvurularının en yaygın nedenlerinden biridir. Sağlık masraflarının artması, ücretlerin düşmesi ve iş …

Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 10

Bir bakışta ultrason: Sınırlara ulaşmak On dokuz yaşında erkek hasta, AİTK sonrası,  olay yerinden hastaneye 5 …

2 yorum

  1. betül polatdemir

    Çok faydalı bir site…Radyolog hocamın yorumu ile küçük bir katkı yapmak istedik. Usg görüntüsünde mutlaka kesenin boyununu göstermek gerekir (3 görüntüde de kese boynu izlenmiyor). Kanlanma mutlaka renkli doppler ile vasküler traseye uygun olarak görüntülenmelidir (B mod görüntüde kese içeriğindeki ansın hareket ettiği noktada vaskülerite diye gösterilen renklenme hareket artefaktıdır).

    • Sayın Betül Polatdemir, yorumunuz ve hocanızın değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim. Ben de yayınlardan önce mutlaka radyoloji desteği alıyorum.. Kese boynunu görüntülemek, belirttiğiniz gibi, hem uygun vaskülarizasyon hem de redükte edilebilme açısından oldukça önemlidir. Fakat bu hastamız başvurusunda çok ajite ve hareketli olduğu için bu görüntüye ulaşamadık, hemen ardindan da hastayı cerrahiye verdik. Hastanın tanısı, başvurusunun 5 dakikasında konulmuştu ve ayırıcı tanıları çok hızlı ekarte edildi. Bu nedenle bu hasta, serinin yeni konusu oldu. Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest