Anasayfa > Teknik Kategori > Akademik > FOAMed > Acilci.Net > Çevik: PechaKucha ve acilci.net

Çevik: PechaKucha ve acilci.net

Dikkatimizi bir noktaya toplamak bazen çok zor olabiliyor. Özellikle de derslerde, kongrelerde… Hele bir de konu pek ilgimizi çekmediyse… Yada anlatıcı o gün iyi gününde değilse… Dikkatimiz anında dağılmıyor mu?

Bir çoğumuz çocuk sahibi yada ileride olacak… Bazen şöyle anlar yaşanır oğlum/kızım neden dikkatli dinlemiyorsun sen beni… gibi… Dinlemiyor çünkü ilgisini çekemiyoruz onların. Ek olarak, 1 yaşındaki çocuğun kesintisiz odaklanabilme süresi 15 saniye imiş… 3 yaşındakinin 2-3 dakika… Artık oğluma yukarıdaki cümleyi kullanmayacağım… 7 yaşındaki çocuğun 15-20 dakika… Bundan sonrası muamma… Bir yetişkinin dikkatini bozulmadan bir konuya odaklayabilmesi 7 yaşındaki bir çocuktan farklı değil. Yani demek istediğim yaşla bu süre artmıyor aslında.

İşin daha farklı bir yanı yaşla birlikte çevredeki uyaranlara olan duyarlılık artıyor ve her hangi bir şeyden (ders vs diyelim) kopmak bizim için an meselesi gerçekten. Hele hele elimizdeki akıllı telefonlar nedeniyle hepimiz bağımlı hale geldik ve derslerde, kongrelerde mutlaka kopma anları yaşıyoruz.

Acil Tıp uzmanları olarak acaba alıştığımız uzun, bitmek bilmeyen sunumlardan kurtulup, kısa, tam 12’den vuran sunumlara doğru bir geçiş mi yapmalıyız? Bunun adımlarını aslında Eskişehir’deki kongredeki bazı oturumlarda gördük. Panellerdeki kısa 10-15 dakika’ lık sunumlar oldukça ilgi gördü.

Fakat sadece sunumun kısa olması da ilgimizi odaklamaya yetmiyor. Artık daha ilginç, daha çekici, daha yaratıcı sunumlarla yüzleşmek istiyoruz. Konu ne kadar güzel olsa bile artık dinleyiciler olarak bizi şaşırtacak beynimizde yeni etkileşimler yaratacak şeyleri görmek istiyoruz.

İşte bu noktada yaklaşık 10 yılı bulan bir geçmişi olan bir akım acaba Acil Tıp Sunumları için de bir çıkış olabilir mi? PechaKucha… 20 slayt, her biri 20 sn, toplamda 400 sn, yani 6,5 dakika da ne anlatılmak isteniyorsa etkin bir şekilde anlatma sanatı diyelim… İlk başta genç tasarımcılara bir fırsat  vererek çalışmalarını paylaşmalarını sağlamak için Japonya’da Klein-Dytham Mimarlık şirketi tarafından geliştirilmiş bir tekniktir. Günümüzde Dünya’da 200’e yakın yerde PechaKucha sunumları düzenlenmektedir. Aslında bakarsanız Acil Tıp alanında özellikle bazı konuşmacıların bazı sunumlarının bu özelliğe uyduğunu izliyoruz, Dr. Mel Herbert bunlardan biridir mesela. Başka bir örnekte bir çoğumuzun takip ettiği TED Talks… Burada ki sunumlarda aslında süre olarak bir PechaKucha değil mi? Belki slayt sayısı farklıdır konuşmacıdan konuşmaya ama düşünce aynı… Kısa sürede, anlatabileceğin en etkin biçimde sunumu gerçekleştirmek, ve dinleyicilerde davranış değişikliğine neden olmak, bir şeyler öğrenmelerini sağlamak.

Sözün kısası acilci.net olarak bu akımı Acil Tıp eğitimine kazandırmak için her şeyimiz hazır. Bizle iletişimde kalın. Kısa sürede, etkin şeyler öğrenin.

Hazırlayan
Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik

ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski 🙂 kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...
Arif Alper Çevik
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest