Anasayfa > Teknik Kategori > Röportajlar > Etkinlik Röportajı > Çevik: SEMS2014 ve Simulasyon Savaşları

Çevik: SEMS2014 ve Simulasyon Savaşları

9-14 Nisan 2014 tarihleri arasında Singapurda düzenlenen SEMS2014’e katıldım ve burada ilk kez olarak düzenledikleri Simulasyon Savaşlarında hakem olarak görev aldım. Oldukça dinamik ve heyecanlı geçen bu aktiviteden arta kalan zamnda da organizasyonun önemli isimlerinden Dr. June, Dr. Ynonne ve kongre başkanı A/Prof. Dr. Goswami ile acilci.net adına görüştüm. İzleyeceğiniz 4 dk’lık bu video söyleşileri ve final esnasında çekilen görüntüleri içermektedir.

Singapurda her hastanenin bir simulasyon eğitim merkezi mevcut ve sanırım hastanenin en yoğun hizmet veren birimlerinden birisi de burası, çünkü günün her saati bir sağlık çalışanı grubunun eğitimleri yapılıyor. Hemşireler, asistanlar, hasta bakıcılar, uzmanlar, öğrenciler… Aklınıza sağlık hizmeti içerisinde yer alan ve hastayla temas eden kim geliyorsa bu alanda kendi gruplarına özel eğitimlerden geçiyor.

Şu an bulunduğum BAE’inde de simulasyon sıkça kullanılıyor. BAE Üniversitesininde simulasyon ve beceri laboratuarında da 3G Simman’de dahil olmak üzere bir çok model mevcut. Fakat şu ana kadar gezdiğim ülkelerde  gördüğüm en kapsamlı ve donanımlı simülasyon merkezi ise Dubai’deki Mohammed Bin Rashid Academic Center’da bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda bu merkezde Emirati Acil Tıp Derneği olarak Toksikoloji Kursu düzenledik ve katılımcılardan simulasyon konusunda aldığımız geri bildirimler çok olumluydu. 6-9 Aralık 2014’de Dubai’de düzenlenecek olan Acil Tıp Kongresine katılma şansınız olursa, bu merkezi de görme şansınız olacaktır. Ayrıntılara www.esem.ae adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de çeşitli illerimizde kurulan simülasyon eğitim merkezlerinin de sıkça kullanıldığını biliyorum. Ama sanırım hala daha her kurumun kendine ait bir simulasyon eğitim merkezi oluşturması gerekliliğini kavramış değiliz. Yada finansal olarak bu yükün altına girmek şu an ki kurum yöneticilerinin işine gelmiyor. Ama çağın vazgeçilmez bir eğitim modeli olan simulasyona tüm tıp eğitimi kurumlarımızın geçeceğine inanıyorum. Umarım Türkiye’de de simulasyon tıp fakültesi öğrencisi, acil tıp asistanı ve uzman eğitimlerinde sık kullanılmaya başlar ve eğitimimiz farklı bir renk kazanır.

Hatta EACEM2014’te bu aktiviteyi görsek ne hoş olur, değil mi?

İyi seyirler.

Hazırlayan
Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik

ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski 🙂 kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...
Arif Alper Çevik

Latest posts by Arif Alper Çevik (see all)

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Batının en hızlı 2 Acil Tıp uzmanı ile akşam yemeği

Harika bir İzmir akşamında Doç.Dr. Ersin Aksay ve Doç.Dr. Murat Ersel ile eğitici eğitimi ve …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest