Anasayfa > Teknik Kategori > Akademik > Tıp Tarihi > Bayram: 30 Nisan “Acil Tıp Günü”

Bayram: 30 Nisan “Acil Tıp Günü”

Geçmişine sahip çıkmak ve geleceğe taşımak; 30 Nisan Acil Tıp Günü

Dile kolay 20 yıl önce başlamış Acil Tıp Uzmanlığı’nın ülkemizdeki yolculuğu. Geçen 20 yılda çok uzun yol katedilmiş. Bir-iki odalı acil servisler yerini tam donanımlı Acil Tıp kliniklerine bırakırken, yeni mezun Acil Tıp uzmanları değişimin her aşamasında aktif rol oynamış. Bugün tüm üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde, hemen tüm şehir hastanelerinde, bazı ilçe hastaneleri ve özel hastanelerde acil servislerin sevk ve idaresinden acil tıp uzmanları sorumlu. Şimdilerde akademik kadroları güçlü, kendi alanında söz sahibi bir uzmanlık alanının mensupları olarak gururluyuz.

Tüm bunlara karşın halen kim olduğumuzu, nasıl çalıştığımızı anlatmak zorunda kaldığımız anlar olmuyor değil. Hastalarımızın çoğu için acil servislerde çalışan diğer hekimlerden farkımız yok. Daha önce Acil Tıp uzmanlarıyla çalışmamış olan meslektaşlarımız dahi bizim sınırlarımızı sorguluyor. Bazen sokaktaki insanlara hatta ailelerimize ‘ACİL TIP’ uzmanlığını anlatmakta zorlanıyoruz. Birilerinin onlara eski ‘Acil Servis’lerin artık birer klinik olduğunu ve bizlerin bu kliniklerin uzmanı olduğumuzu anlatması gerekiyor. Onlara sürekli ‘ACİL TIP’ sözünü hatırlatmamız gerekiyor.

Yarın 30 Nisan 2013; Acil Tıp’ın bir uzmanlık ana dalı olarak Tababet uzmanlık Tüzüğü’ne eklenişinin 20. yılı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk Acil Tıp uzmanının uzman olduğu gün (Dr. Özgür Karcıoğlu -30 Nisan 1998).  Bizler Türkiye’de birçok acil tıp kliniğinde Acil Tıp’ın 20. yaşını kutlayacağız. İzmir’de kutlamaya tüm Acil Tıp klinikleri katılacak ve kuruluşundan bugüne Acil Tıp Uzmanlığı’nı konuşacağız. Sizleri bize katılmaya davet ediyorum. Gelin hep beraber geçmişimize sahip çıkalım ve geleceğe taşıyalım.

30 Nisan tarihini “ACİL TIP GÜNÜ” olarak bundan sonra da her yıl kutlamak istiyoruz. Bugün geçmişe saygı niteliğinde başlayan bu hareketin ülkenin her yerinden Acil Tıp uzmanları ve asistanlarının katılımlarıyla ileride daha çok ses getireceğini düşünüyoruz.

Gelecekte Acil Tıp günü etkinliklerinde halka, meslektaşlarımıza ve ulaşabileceğimiz herkese bu onurlu mesleği anlatabilme arzusu ve umuduyla;

Acil Tıp Uzmanlığı’nın 20. Yılı hepimize kutlu olsun. Nice yıllara….

 

Dr. Başak Bayram

Acil Tıp Uzmanı

 

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Başak Bayram

Başak Bayram
Acil Tıp Uzmanı, Doçent, Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp AD. Acil tıbbın doğduğu topraklara ayak bastığı anda acil servise aşık olmuştur. Bilgiye ulaşmayı, bildiğini paylaşmayı ama en çok onu kullanmayı sever. Kendini kanıtlarla değil duygularıyla sınırlar, öyle de yaşar. Basket topunun parkedeki sesine, yemeğin her türlüsüne, arabasının şehirden ayrılırken gidişine, ama en çok köyünün kokusuna tutkundur.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Enfeksiyöz İshal Yönetimi

Dünyada en sık konulan klinik tanılardan biri olan ishal, gelişmekte olan ülkelerde; çocuk ölümlerinin en …

Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 13

Bir bakışta ultrason: Nadir bulgular 25 yaşında genç kadın hasta, karın ağrısı ile başvuruyor. Hasta …

Nörotravma

Nörotravma Güncellemesi

Nörotravma Yönetimindeki Güncellemeler Arkadaşlar selam. Emergency Medicine Clinics of North America’nın en son sayısı tamamen …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.