EKGKitapLITFL EKG KütüphanesiVideo

EKG Kaynakları

Print Friendly, PDF & Email

Son güncelleme: 17 Aralık 2014

LifeInTheFastLane EKG Kütüphanesi Türkçe Çeviri Projesi

Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalı, Serbest Açık Erişimli Acil Tıp Eğitimi kapsamında yardımlaştığımız en önemli sitelerden biri. Hatta, LITFL kurucularından Chris Nickson bu sitenin kurulması fikrini bana aşılayan ve cesaretlendirenlerin başında geliyor. Bu sebeple de Türkçe Online EKG Eğitimi ve Kütüphanesi oluşturma fikri ilk aklıma düştüğünde sürekli güncellenen bu kaynak ilk başvurularımdan biri oldu. Daha güzeli bu fikrimle aynı yönde düşünen çalışma arkadaşım Dr. Melis Efeoğlu tüm sitenin çevirisi ile ilgilenmek istediğini söylediğinde proje aslında tamamlanmış bile oldu. LITFL kurucuları Chris ve Mike ile EKG sayfalarının ana yazarı Ed Burns’den bu sayfaların çevirisi için şahsen izin aldıktan sonra Dr. Melis Efeoğlu’nun çeviri çalışmaları hızlandı ve ilk sayfalarımızı yayınlamaya başladık. Herkesin beğeneceğine inancım tam. Çünkü bu Türkiye tıbbında bir ilk!

Aşağıda yer alan Temel EKG eğitimine yönelik kısa notlar ve bol örnekler şeklinde hazırlanmış EKG Dalgaları ile Aralıklar ve Segmentler kısımları LITFL EKG Kütüphanesi kısmının birebir çevirilerinden oluşmaktadır. Ayrıca LITFL A’dan Z’ye EKG Tanıları kısmının çevirisi devam etmekte olup yine bu sayfada yer alıyor. Bunun dışında Acilci.Net ekibi tarafından hazırlanan EKG içerikli yazılar da bu indeksin içerisine yerleştirildi. Keyifli ve geniş bir arşiv haline geldi diye düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi, Maryland Üniversitesi’nden Prof. Dr. Amal Mattu’nun Haftalık EKG Vakalarını tartıştığı videolarını 1 yıldır Dr. Can Özen’in mükemmel çevirileriyle sizinle paylaşıyorduk. Artık Mattu videoları orjinal olarak Türkçe altyazılı şekilde yayınlanıyor olacak. Bu büyük destek için Prof. Dr. Amal Mattu, teknik yardımcımız Dr. Ali Farzad ve çevirmen/yazarımız Dr. Can Özen’e çok teşekkür etmek istiyorum. Bu da Türkiye Acil Tıp Eğitimde bir ilk olarak tarih sayfalarında yerini alan bir projemiz oldu.

Böylece hem haftalık tartışma videoları, hem temel EKG bilgileri, hem de ileri tanıların tanımlanmasından oluşan komple bir Türkçe Online EKG Seti yapma hayalimiz gerçekleşmiş oluyor. Destekleyen ve katkı sunan herkese binlerce kez teşekkürler. Hepinize keyifli okuma ve izlemeler diliyorum.

Doç. Dr. Haldun Akoğlu


EKG Dalgaları

P DalgasıQ DalgasıR DalgasıT DalgasıU DalgasıDelta DalgasıOsborne DalgasıEpsilon Dalgası

Aralıklar ve Segmentler

PR AralığıPR SegmentiJ NoktasıQRS KompleksiQT AralığıST Segmenti

LITFL A’dan Z’ye Klinik Tanılar ve Acilci.Net EKG Yazıları

A
B
C, Ç
D
E
F
G
H
I, İ
J
K
L
M
N
O, Ö
P
Q
R
S, Ş
T
U, Ü
X
V
W
Y
Z
0-9

Diğer Elektronik Kaynaklar

İnternette binlerce EKG kaynağı bulabilirsiniz. Ayrıca yine farklı dallardan insanlarca yazılmış EKG kaynakları da kitapçılardan satın alınabilir. Burada en faydalı olduğunu düşündüğüm internet EKG kaynaklarını sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sizin de özellikle faydalandığınız kaynaklar varsa yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu liste gün be gün güncellenerek geliştirilmektedir.

Temel EKG Kitapları – The ECG Series (EKG Serisi)

The ECG Made Easy John R. Hampton tarafından yazılmış. EKG yorumlamasının klasik giriş kitaplarının başında geliyor. Amazon’da $36 civarında bir fiyatı var. Altta yatan EKG fiziğine çok girmeden direk yorumlama kısmını öğretmeye çalışan basit ama bol içerikli bir kitap. Son baskısı 2008 yılına ait. Ayrıca ECGs Made Easy – Book and Pocket Reference Package adında yeni çıkan (2012) çeşitli EKG egzersizleri ve Cep referansları da var. Bu paket de $48 civarında bir fiyatla satılıyor. Yerli tıp kitapçılarında da bulmak ya da istetmek mümkün.

 

The ECG in Practice yine John R. Hampton tarafından yazılmış. Serinin 2. kitabı olarak hem cebe sığıyor hem de klinik durumlardaki EKG’leri özetliyor.

 

 

 

150 ECG Problems John R. Hampton’ın son kitabı. Serinin son kitabı, İçinde farklı zorluklarda 150 EKG örneği ve çözümleri var.

 

 

 

İleri Düzey EKG Kitapları

ECGs for the Emergency Physician Amal Mattu ve William Brady’nin şaheser kitabı. Belki de basılan en iyi EKG kitabı bile denilebilir. 200’den fazla ileri düzey EKG problemi ve çözümleri yer alıyor. Konuları Acil Tıp açısından değerlendirmiş olması ek bir özellik. Yerli tıp kitapçılarında da bulmak ya da istetmek mümkün.
ECGs for the Emergency Physician 2 serinin 2. kitabı. En az ilki kadar iyi.
ECG in Emergency Medicine and Acute Care T Chan, W Brady, R Harrigan, J Ornato, P Rosen tarafından yazılmış. William Brady ve Peter Rosen isimleri zaten kitabı anlatmaya yetiyor. 400 sayfa ancak okunabilir kısımlara bölünmüş. Tek eksik yönü 2004 yılından beri yeni baskısının çıkmamış olması. EKG’nin 100. yıllını 2 sene önce kutladığımız düşünülürse bu pek de önemli bir eksiklik değil.
Advanced ECG: Boards and Beyond Phibbs’in daha ileri düzeydeki bir kitabı. Yine okunabilir ebatlarda.

EKG Referans Kitapları

Chou’s Electrocardiography in Clinical Practice Amal Mattu tarafından kendisinin de sürekli okuduğu ana kitap olarak tanımlanan bu şaheser “Ben EKG gurusu olacağım” diyorsanız vazgeçilmeyecek cinsten. Aradığınız herşey en güzel şekilde mevcut. Başka da söze gerek yok.

 

 

Marriott’s Practical Electrocardiography bu kitabı sitede de daha önce tanıttık. Türkçesi’de mevcut ama bulması biraz zor olabilir. Ama yine de kült EKG kitaplarından.

 

 

LifeIntheFastLane EKG Kaynakları

Son Söz

Bu liste Life in the fast lane eğitim blogunun yanı sıra diğer EKG blogları da taranarak hazırlanmıştır. Kitaplar hakkındaki görüşler şahsıma aittir. “Kendi gözlerimle de şunları bir göreyim” diyenler bir çay içmeye evime uğrayabilirler 🙂 EKG’siz kalmayın…

Daha Fazla Göster

Haldun Akoğlu

Acil Tıp Profesörü, Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesi, Acilci.Net'in kurucusu. Türkiye Acil Tıp Dergisi, Cochrane, BMJ EBM gibi dergilerde editör olarak görev yapmaktadır. Klinik araştırma dizaynı ve biyoistatistik konusunda sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Asimov, Osler, Dick ve Gladwell delisidir. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. Siteyi kurduğundan beri profil fotoğrafını değiştirmemiştir, aslında bayağı sakallı ve yaşlı bir adamdır.
Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest

Kapalı