EKGLITFL EKG Kütüphanesi

Elektriksel Alternans

Ardışık QRS komplekslerinin yüksekliği değişkenlik gösterdiğinde elektriksel alternanstan bahsedilir. En önemli nedeni, değişken QRS voltajının büyük miktarda sıvı ile dolu kalbin ileri geri haraketi ile oluştuğu masif perikardiyal efüzyondur.

Masif perikardiyal efüzyon şu triadı oluşturur:

  • Düşük voltaj
  • Taşikardi
  • Elektriksel alternans
Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Masif perikardiyal efüzyona ikincil elektriksel alternans.
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

 


Yazar Katkıları

Metin: Ed Burns

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu


Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

  • Chan TC, Brady WJ, Harrigan RA, Ornato JP and Rosen PR. ECG in Emergency Medicine and Acute Care. Elsevier 2005
  • Mattu A, Brady W. ECGs for the Emergency Physician 2, BMJ Books 2008.

LITFL


Bu yazıya atıf yapmak için: Melis Efeoğlu. (15 Aralık 2013). Elektriksel Alternans. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/elektriksel-alternans/. Erişim Tarihi: 29 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Melis Efeoğlu

Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi'nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Acil Tıp uzmanlığını alan Melis, şu an yine Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman doktor olarak çalışmaktadır.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest