Ketiapin Toksisitesi

Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Bu EKG (6 g ketiapin alımını takiben çekilmiştir) ketiapin zehirlenmesinin karakteristik EKG özelliklerini göstermektedir:

 • Hızlı sinüs taşikardisi (kalp hızı= 120 vuru/dak).
 • Uzamış Qtc aralığı (Qtc = 560 ms; absolü QT aralığı R-R aralığının yarısından fazla).

Klinik Özellikleri

 • Ketiapin (ikinci kuşak atipik antipsikotik) avustralyada toksik komanın önde gelen nedenidir.
 • Doz aşımının temel toksik etkileri arasında koma, antikolinerjik deliryum, uzamış Qtc ve hızlı sinüs taşikardisi bulunmaktadır.
 • >3 gr dozlar koma ile birliktelik göstermnektedir.
 • Uzamış Qtc’ye rağmen, Torsades de Pointes meydana gelmez (aşağıya bakın).
 • Benzer patternde klinik ve EKG özellikleri olanzapin ve klozapin gibi diğer atipik antipsikotikler ile birlikte de görülebilmektedir.

İlaç-İlişkili QT Uzaması ve Torsades

 • QT uzatan ajanlar ile akut zehirlenme durumunda, TdP riski düzeltilmiş Qtden çok absolü QT aralığı ile daha uygun olarak tanımlanabilmektedir.
 • Daha doğru şekilde, TdP riski hem absolü QT aralığı hem de eş zamanlı kalp hızı göz önünde bulundurularak tanımlanmaktadır (aynı EKG trasesi üzerinde).
 • Bu değerler daha sonra hastanın TdP riski altında olup olmadığını belirlemek için QT nomogramı (aşağıda) üzerinde işaretlenir.
 • Çizginin üzerine denk gelen QT aralığı-kalp hızı çifti hastanın TdP riski altında olduğunu işaret eder.
 • Nomogramdan göreceli olarak taşikardi ile birlikteliği olan QTc uzatan ilaçların (ör. ketiapin), bradikardi ile birlikteliği olanlardan (ör. amisulprid) daha az TdPye neden olma olasılığı olduğunu görebilirsiniz.

qt-nomogram

Yazar Katkıları

Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

 • Murray L, Daly F, Little M, Cadogan M. Toxicology Handbook (second edition). Elsevier, 2011.

LITFL

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Melis Efeoğlu

Melis Efeoğlu
Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi'nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Acil Tıp uzmanlığını alan Melis, şu an yine Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman doktor olarak çalışmaktadır.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Sentezlenmiş 18 Derivasyonlu Elektrokardiyografi

  Çok yoğun acillerde çalışıyor olsak da artık göğüs ağrısı olan bir hasta gelince 10 …

Zehirlenme ve EKG

Özet EKG, zehirlenme hastalarına yaklaşımda ve bu hastaların yönetiminde şu amaçlarla önemlidir: Tarama Tanı Prognoz …

EKG Aks Yorumlanması

Aşağıdaki şekil QRS aksı ve EKG’nin frontal derivasyonları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Normal aks = QRS …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.