Anasayfa > Teknik Kategori > Haberler > FOAM Siteleri > LITFL – Critical Care Compendium ve ICU Mind Maps

LITFL – Critical Care Compendium ve ICU Mind Maps

Bir hasta ile karşılaşınca önümde 5 yol vardır:

1- Bildiğim gibi yapmak

2- Kıdemlime sormak

3- Kaynak kitap karıştırmak

4- Kanıta dayalı tıp sitelerine bakmak

5- Özet defterimde daha önce yazdıklarıma baş vurmak

Bu yollardan bazıları için çok geç kalmış da olabilirsin tabi ki. Örneğin artık senden daha kıdemli biri olmayabilir; özet defterin yoktur ya da daha kötüsü zaman kazandıracak kadar bile fikrin yoktur.

Keşke bu konuda basitçe danışabileceğim bir site olsa, her şeyin en kısa halini bulsam, ilk zaman kazandıracak hamlemi yaptıktan sonra uzun uzadıya araştırma yapabilsem dediğimiz olmuyor mu?

FOAM konusunda yeri çok ayrı olan tanıdık bir sitenin daha az tanınan bir özelliğinden bahsediyorum: LITFL –Critical Care Compendium

LITFL, Critical Care Compendium adına bir alan hazırlamış ve bizlere sunmuş. Bu başlık altında binden fazla konuda son yayınlar taranarak özetlenmiş bilgiler mevcut. Bilgilerin kaynağı ayrı ayrı belirtilmemiş olsa da her özetin doğruluğu LITFL üyeleri tarafından denetlenmekte ve güncellenmekte.

Bir bilim insanı ve konunun uzmanı olarak sizi tatmin etmeyeceğine şüphe yok; fakat hızlı karar vermek ve bilgilerin en can alıcı kısımlarını gözden geçirmek için çok uygun.

Konuların bu şekilde derlenmesinin başlangıçtaki amacı ise Türkiye’deki özet kitapların amaçlarına çok yakın: Sınavlar ! Zaten bunu da gizlemiyorlar ve Dr Jeremy Fernando’nun çalıştığı bir sınavın notlarıyla başladığını açıkça ilk sayfalarında belirtiyorlar.

Konu sınavlardan açılmışken yine LITFL’nin bir hizmeti olan ICU Mind Maps’ten bahsetmeden geçmeyelim. Bu kısımda da genel olarak sık karşılaşılan durumlar için oluşturulmuş çeşitli “Hafıza Kartları” bulunuyor. Dr. Paul Young tarafından hazırlanmaya başlanmış olan bu kartlar büyütülüp duvarlara asılmak için çok uygun; ya da belki artık duvar yerine iPad’inize atmayı düşünebilirsinizJ

Bu yöntemin konunun tüm yönleriyle akılda kalmasını kolaylaştırdığı uzun zamandır biliniyor ve bu sebeple 1950lerden beridir kullanılıyor.

Bu hafıza kartlarına bir örnek şöyle:

mind card

Burada da görüldüğü gibi konunun neredeyse tamamı özetlenmiş durumda. Çalışmak için güzel ve faydalı bir yol olsa da üzüntüyle belirtmeliyim ki Türkçe çevirisi bulunmuyor. Kim bilir belki içimizden birileri de çeviri ya da özgün hafıza kartları ile sınav mağduru olan bizlere yardımda bulunur.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Onur Hakoğlu

Gazi Ünivertesi Acil Tıp AD’nı bitirdikten sonra Kars Devlet Hastanesinde çalışmaya başladı. Asistanlık yıllarında gaziaciltip.com sitesinin yürütücülüğü yaptı. #FOAMedTr hareketine soluk veren ikinci kişidir. Acilci.Net'in kuruluşunda Kurucu Yazarlar arasında yer aldı.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Wellens Sendromu ve Ters U Dalgası

1978-1979 Indiana, ABD İskemik kalp hastalıklarında egzersiz sırasında elektrokardiyografik değerlendirme yapma fikri ilk defa Goldhammer ve …

Gebelik sırasında kardiyovasküler hastalıkların yönetimi için 2018 ESC Kılavuzunun “On Kuralı”

Bütün gebeliklerin %1-4’ünde maternal hastalık kaynaklı komplikasyon oluşur. Avrupa’da anne ölümlerinin en sık nedenleri arasında …

Literatür Özetleri: Ekim 2018

Literatür Özetleri’nin bu ayki seçkisinde 4 makale bulunuyor: Makalelerden ilki, hastane içi pediatrik kardiyak arrestlerde …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest