NefrolojiToksikoloji

Salisilat İntoksikasyonunda Diyaliz Endikasyonları: EXTRIP Kriterleri

Aspirin, hergün onlarca kez kullandığımız ve belki de en aşina olduğumuz ilaç. Aspirin tedavisi ile ilgili Mine’nin son derece kapsamlı bilgi yazısı ve Salisilat İntoksikasyonları ile ilgili Burak’ın hızla herşeyi tekrar edebileceğiniz harika akıl kartı 1000’den fazla kez sizler tarafından da okundu ve kullanılmaya devam ediyor. Bu iki yazıda da hemodiyaliz endikasyonlarından bahsedilmiş ve ortak bir liste yayınlanmıştı (Tablo 1). Bu liste her textbook’da göreceğiniz bizim acil tıp literatürümüzde yer alan, hepimizin bilmesi gereken liste aslında.

 • Solunum ve ventilasyon desteği gerektiren salisilizm,
 • Klinik bozulma veya yoğun destek ve alkalin diüreze rağmen iyileşme sağlanamaması,
 • Alkali idrar elde etmedeki başarısızlık,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Ciddi asit – baz bozukluğu,
 • Bilinç değişikliği,
 • Akut akciğer hasarı

Ancak bu listeye baktığımızda günlük kullanımda bizi zorlayan birçok belirsiz nokta ile karşılaşıyoruz. Klinik “bozulma” ne demek, böbrek yetmezliğinden kasıt nedir, asit-baz bozukluğu ne zaman “ciddi” olur gibi soruların yanıtı bu listelerde verilmiyor. Halbuki hasta başındayken ekstrakorporeal tedavi için bu soruların elimizde net kriterleri olmayınca nefroloji ekiplerini “motive” etmenin pek de kolay olmadığı aşikar. Aynı duyguları hissetmiş olacaklar ki, Juurlink ve arkadaşlarından oluşan Zehirlenmelerde Ekstrakorporeal Tedaviler (EXTRIP) Çalışma Grubu birçok zehirlenme için hazırlamış oldukları konsensus raporlarından birini de Salisilat Zehirlenmesinde Ekstrakorporeal Tedavi için hazırladılar ve yayınladılar. Bu raporu kanıta dayalı bir kılavuzdan ziyade bu işin ehli kişiler tarafından hazırlanmış ve kanıtın olmadığı noktalardaki açıkları kapatan bir öneri listesi olarak değerlendirmek lazım. Bu önerileri listesini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Salisilat düzeyi > 100 mg/dL
 • Salisilat düzeyi > 90 mg/dL (böbrek yetmezliği varsa)
 • Bilinçte bozulma
 • Yeni gelişen, oksijen destek tedavisi gerektirecek düzeyde hipoksemi

Böbrek yetmezliği demek için aşağıdakilerden birinin olması yeterli:

 • Tahmini GFR < 45 mL/dk per 1.73 m3
 • Kreatinin (erişkinde) > 2 mg/dL, (yaşlı ya da düşük kas kütlesi olanlarda) > 1.5 mg/dL
 • Oligüri/anüri > 6 saat

Her ne kadar bu verilen sayıların net bir kanıt altyapısı olmasa da EXTRIP Grubunun kapsamlı ve ehil yapısı bu kriterlerin göz önüne alınmasını ciddi biçimde destekliyor. Ayrıca “sabaha kadar izleyelim tekrar bakalım” diyen bir nefrolog ile hastanın neden hemen diyalize alınması gerektiği konusunda fikir birliğine varmaya yardımcı olacak elimizdeki en güncel ve ciddi tek kaynak olduğunu da unutmayalım.

Kaynaklar

Juurlink D et al. Extracorporeal Treatment for Salicylate Poisoning: Systematic Review and Recommendations From the EXTRIP Workgroup. Ann Emerg Med 2015 May 8 [Epub ahead of print]


Bu yazıya atıf yapmak için: Haldun Akoğlu. (8 Temmuz 2015). Salisilat İntoksikasyonunda Diyaliz Endikasyonları: EXTRIP Kriterleri. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/salisilat-intoksikasyonunda-diyaliz-endikasyonlari-extrip-kriterleri/. Erişim Tarihi: 24 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Haldun Akoğlu

Acil Tıp Profesörü. Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'ndan ihtisaslı olup Zonguldak, Kartal derken yuvasına dönmüştür. Acilci.Net'in kurucusudur. Türkiye Acil Tıp Dergisinin başeditörlüğü ve TATD Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Klinik araştırma dizaynı ve biyoistatistik konularında sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Isaac Asimov, William Osler, Phillip Dick, Douglas Adams sever. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. 2012'de #FOAMed sabun partisi zannedilirken bu yola baş koyan ilk acilcidir.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest