Anasayfa > Genel > Singapur Sonrası ve Adanmışlık!

Singapur Sonrası ve Adanmışlık!

Merhaba,

Singapur’dan yaklaşık 11 saatlik uçuş sonrasında önce İstanbul, ardından da Eğitici Eğitimi ve Gelişimi Kursu için İzmir’e ulaştım. Son derece başarılı bir kongre ve ardından yapılan kurslarla geçen 5 günlük bir periyodtu.

 

 

Singapur 5 milyonluk bir şehir / ülke ve hastaneler arası iyi ilişkilerin, kendini Acil Tıbbı geliştirmeye adamış kişilere sahip olmanın avantajını oldukça iyi kullanan bir yer. Her ne kadar bir çok 1. dünya ülkelerinin ilerisinde olsalar da kendi eksiklerini ‘asyalı dinginliği ve saygınlığı ile’ cömertçe eleştirebilen bir ülke Singapur. Kapanış konuşmasında Prof. Anantaraman’ın sunumu böyle bir iğneyi önce kendine batırma sunumuydu.

 

 

Yaptıklarıyla duyduğu gururu paylaşmak yerine acaba daha iyisini neden yapamıyoruzu sorgulayan bir sunumdu. Genel olarak Singapur halkının herhangi bir işe bakış açısını da bu sunumda öğrendik. If they can do it, we can do better… Yani onlar yapabiliyorsa, biz daha iyisini yaparız… Bu cümle aslında bir çok anlam içeriyor, belkide en önemlisi sürekli bir gelişim, yenilenme ve mükemmele ulaşma sürecini tanımlıyor. Bu tarz o kadar kanlarına, beyinlerine, her hücrelerine işlemiş ki, aksi zaten düşünülmüyor bile… Bu başarının nasıl elde edilebileceğinin de bir başka tanımı aslında… Sürekli daha iyisini istemek, buna aç olmak, buna ulaşmak için bilimsel, güncel verileri kullanmak ve ulaşıldığında, yeni hedefler koymak.

Bunları yaparken de 5 milyon nufüs için ellerinde 90 Acil Tıp Uzmanı var. 6 büyük Hastaneleri olduğu düşünülürse, hastane başı 15 Acil Tıp Uzmanı düşüyor. Bu rakamın içinde toplam akademisyen sayısı ise 10. Bu derece başarılı bir sistemi yaratabilmeleri için eğer yeten sayı bu ise… Uzman başı baktıkları hastalara da göz atıp, normal klinik yoğunluklarını da bilmek iyi olur heralde. En yüksek sayıda Acil Tıp uzmanına sahip olan hastanede Acil Serviste yılda uzman başına 4.500 hasta, ne yazık az uzmana sahip olan bir Acil Serviste hekim başına 10.500 hasta bakıyorlar. Vayyyyyyy. Bu rakamlar cidden yoğun çalışan bir grubu düşündürüyordur size de sanırım.

 

 

Sonuçta böyle bir başarıyı bizimde sağlamamız eğer sadece rakamlara bağlı olsaydı 75 milyonluk bir ülke olan Türkiye için gereken uzman sayısı 1350… %10 akademisyenle, hadi biraz fazlası diyelim 150 akademisyen bu ekibin içinde olmalıydı.

Singapurda bu işin böyle olabilmesinin önemli bir nedeni de ADANMIŞLIK. Bu da bir yola çıkarken ona baş koymayla eşdeğer bir şey belki de. Ülkemizde de bunun bir çok örneği var. Eminim ülkemizde Singapurdan çok daha fazla sayıda kendini işine adamış uzman ve akademisyen vardır, belki sayıları henüz yeterli değil ama bir gün olacak. O zaman sıkıntı nerde, ortak hareket etmemede, çoğu şeyi yeniden keşfetmek ve yaratmak için zaman kayıplarına kendimizi kaptırmada… olabilir mi?…

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Penetran Travmalarda Spinal İmmobilizasyonun Yeri

Spinal immmobilizasyon, travma hastalarının acil yönetiminde önemli yer tutmaktadır. Günlük acil servis pratiğimizde spinal immobilizasyon, …

Tıp tarihi yazı dizisi / Bölüm 2: Eski Uygarlıklarda Tıp – Antik Mısır

Tıbbi anlayışa yön veren uygarlıklardan biri olan Eski Mısır, kendisinden önce gelen mezopotamya tıbbına göre; …

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı Sayfamız Açıldı

Acilci.net prodüksiyon iftiharla sunar: Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı sayfamız akademik faaliyet ateşi ile kavrulan okurlarımızın …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.