EKGLITFL EKG Kütüphanesi

Sol Posterior Fasiküler Blok (LPFB)

Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Özet

 • Sol posterior fasiküler blokta (sol posterior hemiblok olarak da bilinir) impulslar sol ventrikülün endokardiyal yüzeyi boyunca üst lateral duvarına eklenen sol anterior fasikül yolu ile sol ventriküle iletilir.
 • Sol ventriküle varırken, başlatıcı elektriksel vektör yukarı ve sola doğru (eksitasyon endokarddan dışarı epikarda doğru yayıldığı için) iletilerek lateral derivasyonlarda (I ve aVL) küçük R dalgaları ve inferior derivasyonlarında (II, III ve aVF) küçük Q dalgaları meydana getirir.
 • Depolarizasyonun büyük olan dalgası sol ventrikül serbest duvarı boyunca aşağı ve sağ doğrultuda yayılarak inferior derivasyonlarda geniş pozitif voltajlar (uzun R dalgaları) ve lateral derivasyonlarda (derin S dalgaları) geniş negatif dalgalar oluşturur.
 • Bu süreç her iki fasikül aracılığı ile olan spontan iletimden yaklaşık 20 ms daha uzun sürerek QRS’te hafif bir genişlemeyle sonuçlanır.
 • İmpuls inferior derivasyonlara normalden daha geç ulaşarak aVF’de uzamış R dalgası tepe süresi ile sonuçlanır (QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre).
ilertim sistemi
iletim sistemi

LPFB için Tanı Kriterleri

 • Sağ aks sapması (> +90 derece).
 • I ve aVL derivasyonlarında derin S dalgaları ile birlikte küçük R dalgaları (=’rS kompleksleri’).
 • II, III ve aVF’de uzun R dalgaları ile birlikte küçük Q dalgaları (=’qR kompleksleri’).
 • Normal veya hafif uzamış QRS süresi (80-110 ms).
 • aVF’de uzamış R dalgası tepe süresi.
 • Ekstremite derivasyonlarında artmış QRS voltajı.
 • Sağ ventriküler hipertrofi bulgusu olmaması.
 • Sağ aks sapması için başka bir neden bulunmaması.
I ve aVL derivasyonlarında rS kompleksleri, II, III ve aVF'de qR kompleksleri. Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
I ve aVL derivasyonlarında rS kompleksleri, II, III ve aVF’de qR kompleksleri.
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library
aVF'de > 45 ms uzamış R dalga tepe süresi (= QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre). Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
aVF’de > 45 ms uzamış R dalga tepe süresi (= QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre).
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Faydalı ipuçları

 • LPFB, sol posterior fasikülü oluşturan geniş demet lifleri hasarlanmaya sol anterior fasikülü oluşturan tek ince yolak ile karşılaştırıldığında, göreceli olarak daha dayanıklı olduğundan LAFB’den çok daha nadirdir.
 • İzole LPFB görülmesi son derece nadirdir. Sıklıkla bifasiküler blok durumunda sağ dal bloğu (RBBB) ile birlikte meydana gelir.
 • Sağ aks sapmasının daha önemli nedenlerini ekarte etmeden LPFB tanısı koyma hatasına düşmeyin. Ör. akut pılmoner emboli, trisiklik doz aşımı, lateral MI, sağ ventriküler hipertrofi.

LPFB Örnekleri

Sol posterior fasiküler blok Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Sol posterior fasiküler blok
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library
Sol posterior fasiküler blok. Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Sol posterior fasiküler blok.
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Yazar Katkıları

Metin: Ed Burns

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu


Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

 • Surawicz B, Knilans T. Chou’s Electrocardiography in Clinical Practice (6th edition), Saunders 2008.
 • Wagner, GS. Marriott’s Practical Electrocardiography (11th edition), Lippincott Williams & Wilkins 2007.

LITFL


Bu yazıya atıf yapmak için: Melis Efeoğlu. (25 Ocak 2014). Sol Posterior Fasiküler Blok (LPFB). İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/sol-posterior-fasikuler-blok-lpfb/. Erişim Tarihi: 8 Ağustos 2020.

Daha Fazla Göster

Melis Efeoğlu

Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi'nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Acil Tıp uzmanlığını alan Melis, şu an yine Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman doktor olarak çalışmaktadır.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Kapalı