Anasayfa > Teknik Kategori > Haberler > FOAM Siteleri > STEMI EKG’sini bildiğinizden emin misiniz?

STEMI EKG’sini bildiğinizden emin misiniz?

Christopher Watford gündüz programcı gece paramedik olarak Wilmington, Kuzey Carolina’da çalışan, kendi kendini sürekli geliştiren tam bir EKG gurusu. Paramedicine101, My Variables Only Have 6 Letters ve son derece aktif olduğu EMS12Lead bloglarında EKG üzerine yazıyor. Son yaptığı iş ise tam anlamıyla FOAM dünyasını salladı diyebiliriz. Bilgisayar yetileriyle EKG bilgilerini buluşturan Christopher bizi bambaşka bir dünyayla tanıştırıyor.

Christopher McCabe JM ve arkadaşlarının 2013 yılında yayınlanan (1) çalışmasına dayanarak STEMI bilginizi ölçebileceğiniz mükemmel bir test hazırlamış. Haziran ayının 11’inde beta testine çıkan test bir anda FOAM dünyasına yayıldı. Herkes hangi EKG’nin aslında ne olduğunu konuşur hale geldi. Bilginin bu kadar hızlı ve etkin paylaşılması bazen başımızı döndürse de dünya üzerinde binlerce acil tıp hekim ve teknisyeninin aynı şeyi twitter ve facebook üzerinden konuşup tartışmasında yepyeni bir boyuta geldiğimizi kanıtlayan muhteşem bir çalışma olduğu kanaatindeyim.

Bu testte, STEMI’ye sebep olan bir damar tıkanıklığına ait olup olmadığına karar vereceğiniz 36 EKG’ye “Evet” ya da “Hayır” demeniz bekleniyor. Testi bitirince esas şaşkınlığı yaşayacaksınız. EKG’lerin ne kadarını doğru ya da yanlış değerlendirdiğinizden yola çıkarak, McCabe’nin çalışma verileriyle sizin verileriniz karşılaştırılıyor. Ardından KENDİ özgüllük ile duyarlılığınızı öğreniyorsunuz. Sonra da tek tek hangi EKG’de doğru ya da yanlış yanıt verdiğinizi görüp sizinle aynı eğitim düzeyindeki diğer hekimlere göre hangi noktada olduğunuzu karşılaştırabiliyorsunuz. Bazı EKG’lerde tartışmalı noktalara düşecek olsanız da merak etmeyin. Tüm dünya şu anda bu 36 EKG’yi inceliyor ve herkesin kanısı EKG’lerin tamamının eğitsel olarak doğru kullanıldığı yönünde. Bir eğitim materyali olarak, kendinizi denemek için, “ben EKG bilirim” diye kendinizi tanımlamadan önce mutlaka göz atmanızı öneririm. Duyarlılık ya da özgüllüğünüzün ne düzeyde olduğuna bakarak kendinizi geliştirene kadar “STEMI değil” diyerek eve gönderdiğiniz hastalarda mı yoksa “bu STEMI” diyerek anjiyoya aldırdığınız hastalarda mı daha fazla hata yaptığınızı görüp kendinize bir çeki düzen verme imkanınız bile var. Ayrıca test sonucunda okumanız gereken konuların da bir listesi size veriliyor olacak.

Harika bir çalışma…

Christopher’in desteği sayesinde bu testi sizler için Acilci.Net olarak Türkçe’ye çevirdik, artık aşağıdaki linkten teste Türkçe olarak ulaşabilirsiniz :))

TESTE BAŞLA

Kaynaklar:

McCabe JM etal. Physician Accuracy in Interpreting Potential ST-Segment Elevation Myocardial Infarction ElectrocardiogramsJ Am Heart Assoc. 2013; 2:e000268

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Haldun Akoğlu

Haldun Akoğlu
Acil Tıp Doçenti, Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesidir. Acilci.Net'in kurucusu ve sahibidir. Türkiye Acil Tıp Dergisi Teknik ve Metodoloji Editörü, Cochrane PEC Field, ACEP ve EuSEM komisyon üyelikleri yapmaktadır. İnternet, istatistik, scuba (PADI Rescus, CMAS **), otomobil yarış hekimliği, nikonD90, Galatasaray, Football Manager, Civilization serisi ve SimCity tutkularını oluşturur. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Tekerlek icat olduğundan beri yürümez, yürüyenle hoşbeş etmez. Asimov, Osler, Dick ve Gladwell delisidir. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. Uluslararası FOAMed internet eğitimi devrimi saflarına bir gaz ile katılan ilk Türk'tür. akoglu@acilci.net

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Nötrofil lenfosit oranı ve acil serviste kullanım alanları

Elimizde öyle bir laboratuvar parametresi olsun ki, bize hastamızın gerçekten hasta olup olmadığını söylesin, hastaysa …

2017 ESC STEMI Kılavuzu

  Merhabalar… Tatil sezonun sona ermesi ile birlikte daha da yoğunlaşan acillerimiz bizlere hoşgeldin derken, …

Sentezlenmiş 18 Derivasyonlu Elektrokardiyografi

  Çok yoğun acillerde çalışıyor olsak da artık göğüs ağrısı olan bir hasta gelince 10 …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.