Anasayfa > Akademik Kategori > Kritik Bakım > SVO’da TPA, peki ya sonrası?

SVO’da TPA, peki ya sonrası?

İlk 3 saat içerisinde başvuran iskemik SVO’da trombolitik uygulaması artık iyice bilinen ve nihayet yaygınlaşan bir uygulama oldu. Bu yazıda iskemik SVO veya trombolitik tedaviden bahsedilmeyecektir. Kaldı ki yakın geçmişte acilci.net’te Dr. Nurettin Özgür DOĞAN ilgili güncel kılavuzdan, 2013 İskemik İnme Kılavuzundan bahsetmişti. Yeni kılavuz trombolitik konusunda önceki bilgilerimize fazla yenilik getirmemişti. Bu kılavuza BURADAN ulaşabilirsiniz.

İskemik SVO’da trombolitik verme kararı alındığında belki de en zor olan kısım onam öncesi hastaya ve/veya yakınına trombolitik tedavinin olası fayda ve risklerini anlatmaktır. Aşağıda emedicine.medscape.com’da yer alan çok güzel bir şemayı paylaşmak istiyorum. Burada trombolitik tedavi verilen 100 hastada ne olduğu/olacağı hasta yakınlarının kolaylıkla anlayacağı şekilde gösterilmektedir. Belki bir çoğunuz zaten kullanıyordur bu şemayı. Sizler için bu şemayı Photosop’ta yeniden tasarlayıp ilgili metinleri Türkçeleştirerek yeniden hazırladım. Ayrıca baskı almak isteyenler için yüksek çözünürlükteki halini de ekledim. Aşağıda düşük çözünürlüklü versiyonuna tıklayınca büyük çözünürlüklü hali yeni pencerede açılacaktır.

Şemanın emedicine’daki orijinal haline BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şemanın büyük hali için yukarıdaki resme tıklayın.
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Gökhan Aksel

Gökhan Aksel
Acilci.net’in editleyicisi, yazısıcısı, çizicisi, fotoğraf çekicisi ve photoshop sevdalısı (he, tüm fotoğraflarım fotoşoplu), Ümraniye Acil’in emektarı, kuzey ordularının komutanı, father of Vera, kazalarda kaportası kendi vücudu olan ve bu dünyada ya da diğerinde acil tıbbın intikamını alacak olan kişi.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

2018 AHA/ASA İnme (Stroke) Kılavuzundaki Değişiklikler

2013 İnme (Stroke) Kılavuzunun yayınlanmasını takiben, kanıt düzeyi yüksek yeni çalışmaların da yayınlanması ile, 2015 …

Submasif Pulmoner Embolide Trombolitik Gerekli mi?

Kısa bir süre önce anabilim dalımızda gerçekleştirilen ve modere ettiğim – Bilimsel Çatışma – oturumunda …

kritik hasta

Akut İskemik İnmede Mekanik Trombektomi : Ne zaman ve Kime?

12345Özellikle son yıllarda literatüre kazandırılan yayın ve kılavuzlar ile; Mekanik trombektomi, majör intrakranyal arterlerin proksimal …

2 yorum

  1. Haldun Akoğlu

    Harika bir katkı Gökhan. Eminim çoğumuzun hayatını kolaylaştıracak. Ellerine SAĞLIK.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest