Akademik Kategoriİstatistik ve Metodoloji

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı Sayfamız Açıldı

Print Friendly, PDF & Email

Acilci.net prodüksiyon iftiharla sunar:

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı sayfamız akademik faaliyet ateşi ile kavrulan okurlarımızın hizmetine sunulmuştur. Yazının sonunda ilgili sayfanın linkine ulaşabilirsiniz.

Tanısal test çalışmalarında bir testin değerliliğinin belirlenmesi amaçlanır ki çoğunlukla gold standart bir yöntemle kıyaslama söz konusudur. Belirli bir bioyomarkerın mortaliteyi ya da iyileşmeyi (taburculuğu vs) öngörmedeki sensitivite ve spesifisite başta olmak üzere tanısal değerliliğini hesaplamak istediğimizde dört gözlü tablo ile bunu yapmak mümkün. Bir testin tanısal değerliliğini belirlerken ve sonuçlar doğrultusunda ifade ederken Duyarlılık (sensitivite), Özgüllük (spesifisite), Pozitif Likelihood (olabilirlik) Oranı, Negatif Likelihood (olabilirlik) Oranı, Prevalans, Pozitif Prediktif Değer, Negatif Prediktif Değer, Doğruluk (accuracy) gibi değerlerin hesaplanmasına ihtiyaç duyuyoruz. Direk bu konuyu anlatmasa da konuyla ilişkili olduğundan Haldun Akoğlu’nun “Kategorik değişkenler, Çok gözlü tablolar ve ki-kare hesabı” isimli yazısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tanısal test değerliliğini hesaplamak söz konusu olduğunda kendisi süper yetenekli (!) ama kullanıcısını süper yeteneksiz hissettirmekte üstüne rakip tanımadığım SPSS’in hem de 25. versiyonunda dahi nedendir bilinmez bu basit hesaplama özelliği halen bulunmuyor. Bu sebeple tanısal test değerlendirmelerinde ya Medcalc programı gibi alternatif programları ya da bazı web sitelerinin hesaplayıcılarını kullanmanız gerekiyor. Hem tüm hekimlerce bilinmemesi hem de İngilizce olmaları sebebiyle bazı araştırmacılar için dezavantaj oluşturan bu durumu acilci.net istatistik bölümü adına çözüme ulaştırmayı amaçladık. Burada yeni yazarlarımızdan bilişim/yazılım gurumuz Dr. İbrahim Altunok hünerlerini sergiledi ve tanısal test değerlendirme hesaplayıcısını hizmetinize sunabildik. Tanısal test değerlendirmesinde kullanılan tüm parametrelerin yüzdeler ve güven aralıkları dahil olmak üzere tam doğrulukla hesaplanabildiği sayfamızı güvenle kullanabilirsiniz. Türkçe ara yüzü, lüzumsuz verilerin ayıklanmış olması ile kullanıcı dostu olması için çabaladık.

Tanısal test değerlendirme hesaplayıcısına ek olarak kısa vadede örneklem büyüklüğü hesaplama, istatistik test seçim algoritması gibi projelerimizin de ön lansmanını yapmakta mahsur görmüyorum. Daha önce istatistik ve metodoloji yazıları ile zenginleşen istatistik kapsamlı yazılarımıza ek olarak işinize yarayacak istatistik hesaplayıcıları, algoritmalar ile acilci.net istatistik bölümünü zamanla daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı’na BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Gökhan Aksel

Acilci.net’in editleyicisi, yazısıcısı, çizicisi, fotoğraf çekicisi ve photoshop sevdalısı (he, tüm fotoğraflarım fotoşoplu), Ümraniye Acil’in emektarı, kuzey ordularının komutanı, father of Vera, kazalarda kaportası kendi vücudu olan ve bu dünyada ya da diğerinde acil tıbbın intikamını alacak olan kişi.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest