Acil Tıp Eğitimi ve AkademiUluslararası Acil TıpUSG

Tıp Fakültesinde Öğrencilere Ultrason Eğitimi – ANKET

Ultrason eğitiminin anatominin, patolojilerin anlaşılmasında ve klinik karar verme süreçlerinde yararlı olduğunu gösteren bir çok araştırma bulunuyor. Ülkeler, tıp fakültesi düzeyinde ultrason eğitiminin yerleştirilmesi konusunda farklı uygulamalara sahip. Ekip, eğitim ekipmanı, müfredat içerisinde bunun için ayarlanmış zaman şeklinde sayılabilecek bir çok engel bulunuyor. Uluslararası organizasyonlar bu engeller için çözümler bulmaya ve tıp fakültesi müfredatına ultrason eğitiminin yerleştirilmesi için kurumları heveslendirmeye çalışıyor. Ultrason özellikle CT ve x-ray gibi fiziksel ve nisbeten daha pahalı olabilecek, fiziksel olarak yer kaplayan teknolojileri olmayan kaynakları sınırlı ülkeler için önemli bir tanısal ve girişimsel yarar sağlayabilir. Bu nedenle, tıp fakültelerinde bu becerinin kazandırılması bazı ülkeler için daha da anamlı. Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerde bile tıp fakültesi öğrencilerinin ultrason eğitimleri hala yenidoğan dönemini yaşıyor diyebiliriz.

Tıp fakültelerinde örenciler için durumun ne olduğunu anlamak için 1 dakikalık bir anket uyguluyoruz. Umarız bu ankete katılır ve anketi üyesi olduğunuz gruplarda paylaşırsınız. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Anket linki – https://goo.gl/forms/u8qZE1m1L7SFaI7x1

Eğer Türkiyeden bir katılımcı olarak ingilizce olanı da doldurmak isterseniz link – https://goo.gl/forms/4haAbsfK0spu8aYI2

 

 


Bu yazıya atıf yapmak için: Arif Alper Çevik. (18 Şubat 2019). Tıp Fakültesinde Öğrencilere Ultrason Eğitimi – ANKET. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/tip-fakultesinde-ogrencilere-ultrason-egitimi-anket/. Erişim Tarihi: 8 Ağustos 2020.

Daha Fazla Göster

Arif Alper Çevik

Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından. iem-student.org (International Emergency Medicine Education Project) kurucusu ve direktörü. Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi. Uluslararası Acil Tıp Federasyonu, eğitim komisyonu aktif üyesi. Acil tıp profesörü, tıp eğitimci ve iç hastalıkları doçenti.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Kapalı