Anasayfa > Akademik Kategori > Akademik Gelişim > Kitap Klübü: Zehirlenmeler ve İlaç Aşırı Dozu: Taşınabilir Bir Kaynak Kitap

Kitap Klübü: Zehirlenmeler ve İlaç Aşırı Dozu: Taşınabilir Bir Kaynak Kitap

Poisoning and Drug Overdose orijinal ismi ile Lange – Mc Graw Hill tarafından yayınlandı. 2012 yılında 5. baskısından Türkçe çevirisi yapıldı. Kent R. Olson tarafından editörlüğü üstlenilen kitabın çeviri editörü ise Prof. Dr. Vahide Savcı.

722 sayfadan oluşan kitap ciltsiz olarak karton-plastik kapağı ile yayınlandı. Sayfa kalitesi orta-iyi ve renksiz olarak basılmış. İndeks kısmı mevcut. Fiyatı çeşitli kitapçılarda 60 ila 76.50 TL olarak piyasada bulunmaktadır. Orijinal dilde yayının ise şu anda 6. Baskısı bulunmakta ve 70$ olarak internet üzerinden satılmaktadır.

Zehirlenme vakalarına genel yaklaşımın kapsamlı olarak anlatıldığı “Acil Tedavi” kısmı, spesifik zehirler  ve ilaçların anlatıldığı “Bilinen Zehirler ve İlaçlar” kısmı, “Antidotlar” kısmı, çevre ve meslek toksikolojisinin işlendiği “Endüstriyel Kimyasallar” kısmı ve “İndeks” kısımlarından oluşmaktadır.

Kitap yapı olarak hem toksikoloji çalışmak isteyenlere hitap ediyor hem de acil durumlarda spesifik toksinler ile ilgili bilgilere kolayca ulaşmaya olanak sağlıyor. Sadece madde madde ilaç özellikleri değil aynı zamanda başka ilaçlarla olan benzerliklerini ve etki mekanizmalarını hatırlatarak öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Taşınabilir boyutlarda olması da bildiğimiz kaynak kitaplara oranla daha kolay ulaşılmasına olanak sunuyor.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Onur Hakoğlu

Gazi Ünivertesi Acil Tıp AD’nı bitirdikten sonra Kars Devlet Hastanesinde çalışmaya başladı. Asistanlık yıllarında gaziaciltip.com sitesinin yürütücülüğü yaptı. #FOAMedTr hareketine soluk veren ikinci kişidir. Acilci.Net'in kuruluşunda Kurucu Yazarlar arasında yer aldı.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Acil Tıp Hekimlerinin Yan Dal Eğitimine Bakış Açısı

  Sonuçlar Çalışma için toplamda 607 acil tıp hekimine ulaşıldı. Katılımcıların %45.1’i uzman hekim, %40.2’si …

IFEM ve ICEM2018 Meksika

Bu yazıda sizlerle International Federation for Emergency Medicine (IFEM) ve geçtiğimiz hafta katıldığım ICEM2018 Mexico …

ACR Kriterleri: Akut non-lokalize karın ağrısı

Bu yazımızda American College of Radiology’nin (ACR) uygunluk kriterleri ön adı ile yayınladığı kılavuzlardan Akut non-lokalize …

2 yorum

  1. Arif Alper Çevik
    Arif Alper Çevik

    Asistanlık yıllarımızda elimizden düşmeyen bir kitaptı, çok iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Karar verme süreçlerinide çok hızlı yönlendirdiği kanaatindeyim. Türkçesi’de artık var. Harika!

  2. Haldun Akoğlu

    Kesinlikle ben de aynı fikirdeyim. Ayrıca kağıt kalitesi “orta-iyi” şeklindeki yorum ne yazık ki ülkemizin gerçeği. Güzelim kitapları uygun olmayan boyut ve kalitede kağıtlara basarak maliyet uğruna ağır ve kalitesiz hale getiriyoruz. Keşke Merck Manual gibi 40 gr kağıtlara basma imkanı olsa…

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.