Anasayfa > Akademik Kategori > İç Hastalıkları > Kardiyoloji > EKG > Elektrod Yer Değişimi: Sol Kol / Sağ Kol

Elektrod Yer Değişimi: Sol Kol / Sağ Kol

sol kol/sağ kol elektrodların ters yerleşimi Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
sol kol/sağ kol elektrodların ters yerleşimi
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Elektrokardiyografik Özellikler

Sol ve sağ kol elektrodlarının ters yerleşimi ekstremite derivasyonlarında dekstrokardi benzeri pattern meydana getirir:

  • I. Derivasyon ters döner.
  • aVR ve aVL derivasyonları yer değiştirir.
  • II. ve III. derivasyonlar yer değiştirir.

Buna rağmen, dekstrokardiden farklı olarak, prekordiyal derivasyonlarda R dalga progresyonu normaldir.

Sol ve sağ kol elektrodları doğru yerlerine yerleştirildiğinde, EKG şu şekli almaktadır:

Ters elektrodlar düzeltilmiş. Kaynak: lifeinthefastlane.com - ECG library
Ters elektrodlar düzeltilmiş.
Kaynak: lifeinthefastlane.com – ECG library

Yazar Katkıları

Metin: Ed Burns

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu

Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

LITFL

 

Print Friendly

Hakkında Melis Efeoğlu

Melis Efeoğlu
Kayak merkezlerine yakın diye Uludağ Üniversitesi'nde tıp okuduktan sonra, daha fazla kar daha fazla kayak diyerek Muş'a gitti. Arada bir de balzamik sirkesi iyi diye Modena'ya, sweat shirtleri güzel diye Harvard'a gitmeyi ihmal etmedi. TUS'a ilk girişinde kazanamadı diye pek üzülmedi, zira aynı sene Angry Birds Türkiye birincisi olmuştu. Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'de araştırma görevlisi. An itibarı ile Marmara Acil'de nöbetlerinden geri kalan vaktinde Candy Crush birincisi olmak için çalışıyor. Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi'nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

mg

Atriyal Fibrilasyonda IV Magnezyum Kullanımı

Acil servislerde sıklıkla karşılaştığımız ve yönetimini artık belki de ezbere bildiğimiz hasta gruplarının başında Atriyal …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın