EKGKitap

Sparkson’un Resimli EKG Kitabı – Yorumlama Kılavuzu

EKG Kitabı

Medcomics‘in yaratıcılarının oluşturduğu EKG kitabı olan Sparkson’s Illustrated Guide to ECG Interpretation 2018 yılında yayınlandı. Bir EKG yorumlama kitabı olan bu eserin diğerlerinden farkı görselliği daha fazla öne çıkarmış olması. Şekilleri EKG dalgalarının pek çok çeşidini içeren kitaplarının aksine Sparkson’un kitabı kalbi, kişilikleri olan karakterlerle anlatıyor.

Bu sıradışı EKG kitabı yazarı, tasarımcısı, çizeri, yöneticisi Jorge Muniz. İlk kitabı Medcomic’ten edindiği deneyimle, mizahi bir görsellik kullanarak yarattığı kitabında kişiselleştirme, mübalağa ve mecaz kullanmış.

Kitabın ana karakterleri Sparkson elektriksel uyarıyı, Holt-E EKG makinasını, Fibby kalbin kendisini temsil ediyor.

 

Kitabın en enerjik karakteri şüphesiz Sparkson: Elektriksel uyarı.

Sinüs nodundan çıkan uyarı

 

Kalp kası hücresi Mia kitabın bir diğer çizgi kahramanı.

 

Sparkson’un sürekli etkilemeye çalıştığı kalp kası hücresi Mia ile inişli çıkışlı bir ilişkisi var.

Refrakter periyotta Sparkson ve Mia

 

Kitabın içerdiği bölümler ve içerisinden seçtiğim bazı sayfalar aşağıda yer alıyor.

 • Chapter 1: Anatomy & Electrophysiology

 • Chapter 2: ECG Basics

 • Chapter 3: Recording a 12-lead ECG

 • Chapter 4: Rate and Rhythm

 • Chapter 5: Axis

 • Chapter 6: Hypertrophy and Enlargement

 • Chapter 7: Arrhythmias

 • Chapter 8: Preexciation and Blocks

 • Chapter 9: Myocardial infarction (and friends)

 • Chapter 10: The Wildcard Chapter

 • Chapter 11: Case files 1
Okuyucuya sindirimi kolay olan bilgileri sağlayan basit ve net açıklamalar ile takip etmesi kolay bir EKG kitabı. Ama 314 sayfalık hacmiyle hızlı öğrenme için bir cep kitabı değil. Resimler oldukça eğlenceli ve mizahın olması okuyucunun sıkılmadan hatta gülümseyerek bilgileri içselleştirmesine yardımcı oluyor. Konuları daha önceden bilseniz de görsellik ve mizah eğlenceli şekilde bilgilerin kalıcılığını destekliyor. Hız ve ritmin temellerinden, ilaçların ve diğer klinik durumların EKG üzerine etkisi gibi daha ileri konulara (örneğin beta blokerler, sodyum kanal blokörleri ve Brugada sendromu) kadar çeşitli durumlar kitapta yer alıyor.
İster EKG’de henüz acemi olun, isterse konuyla ilgili geniş bilgi sahip olun, bu kitap, EKG’leri anlama çabasında veya bilginizi tazelemek için yararlı olan iyi bir başvuru rehberi olabilir.

 

Kaynaklar

1.
Muniz J. Sparkson’s Illustrated Guide to ECG Interpretation. Medcomic; 2018.


Bu yazıya atıf yapmak için: Tanju Taşyürek. (19 Ocak 2019). Sparkson’un Resimli EKG Kitabı – Yorumlama Kılavuzu. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/28170-2/. Erişim Tarihi: 22 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Tanju Taşyürek

Bursa'da doğsa da kökleri Ege'ye dayanır. Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Tıp mezunudur. Askerliğini Kara Harp Okulu revirinde yaptıktan sonra Ankara'da kalmıştır. Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nde çalıştığı yıllar siyasete, devlete ve tababete bakışında köklü değişiklikler yaratmıştır. Ankara 112’de başladığı acil serüvenini uçak ambulans ile göklere taşıdıktan sonra, İstanbul’a acil tıp uzmanlığı için iniş yapmış, Marmara Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Halen her şeyin başladığı yerde, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil tıp uzmanı olarak çalışmaktadır. Tarihte medeniyetlerin izlerini kovalamayı, Platon'un Akademia'lısını, Roma'nın Sezar'lısını, zeybeğin Aydın'lısını, tarihin İlber'lisini sever. Soyadınız gibi değilsiniz diyenleri tebessümle seyreder. tanjutasyurek@acilci.net

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest