Acil KonuşalımAHA KılavuzlarıİlaçlarKardiyolojiÖnemli ÇalışmalarPodcastSesli PodcastVideo

Acil Konuşalım – 2: AF’de Hız kontrolü

AF'de ventrikül hızı kontrolündeki güncel bilgiler

“Acil Konuşalım” serimizin ikincisinde atriyal fibrilasyonda hız kontrolünü konuşuyoruz: 2019 AHA AF kılavuzu yeni neler söylüyor? Alternatif tedavi opsiyonları neler?

Hazırlayanlar: Gökhan Aksel, Şeref Kerem Çorbacıoğlu


Bu yazıya atıf yapmak için: Gökhan Aksel. (18 Nisan 2019). Acil Konuşalım – 2: AF’de Hız kontrolü. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/acil-konusalim-2-afde-hiz-kontrolu/. Erişim Tarihi: 27 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Gökhan Aksel

Acilci.net’in editleyicisi, yazısıcısı, çizicisi, fotoğraf çekicisi ve photoshop sevdalısı (he, tüm fotoğraflarım fotoşoplu), Ümraniye Acil’in emektarı, kuzey ordularının komutanı, father of Vera, kazalarda kaportası kendi vücudu olan ve bu dünyada ya da diğerinde acil tıbbın intikamını alacak olan kişi.

6 Yorum

 1. Mustafa bey bu konu çok tartışmalı. İki ilacın (KKB ve BB) yakın zamanlı İV formalarının uygulanmasının AV blok ve derin hT/şok riski söz konusu. İnsan çalışması olmadığından (ben bir adet köpek çalışması okudum ve derin inatçı HT ve blok bildirilmiş) açık bir öneri (leyhte veya aleyhte) olmasa da bu konuda, birçok otör birini (KKB veya BB) iv yaptıysanız diğerini iv vermeyin diyor. Diğerini ya oral yoldan verin ya da ilkinin yarılanma süresinin geçmesini bekleyin görüşü yaygın.

  Ama sizinle hemfikir olan algoritmalar da mevcut; mesela postop torasik cerrahi hastalardaki Af yönetimi ile ilgili bir derlemede inatçı olgularda dediğiniz gibi İV formları ardışık olarak öneriyor.

  Kişisel görüşüm birincisinden yana. Çünkü KKB ve BB beraber iv uygulanan 2 hastada olumsuz klinik sonlanım gördüğümden dolayı kontrollü yaklaşmaktan yanayım. KKB ve BB aditif etkisinden faydalanmak isteniyorsa birini iv vermişsem diğerini oral formda vermekten yanayım.

 2. Direcli AF de hız kontrolü için b blokör ile diltiazem in additif etkisinden yanayım. Bu anlamda gözlemime göre b blokore cevap 5 dakikanın üzerinde gelişirken diltiazem e cevap 1 dakika içinde gelişmekte. Bu nedenle additif etkiye bağlı yam etkileri en aza indirmek için b blokör ilk tercih edip diltiazemi 5mg lik dozlarda her 30saniyede bir uygulamanın çok faydasını görüyorum. Cevap aldığım anda diltiazemi bazen 10mg da kesiyorum.

  Bir de KKY olan hastalarda diltiazem ve ileri safhada b blokor verilmediğinden digoksin yardımcı oluyor. Onur Beyin sorduğu soruya katılarak KKY düşünülen hastada Mg verilebilir mi?

 3. Teşekkürler.
  Sorunuza kanıta dayalı cevap vermek mümkün değil, hiç bir makalede ya da kılavuzda buna dair bir öneri ya da kanıt göremedim. Bu hastalarda elbette kombine tedavide digoksin eklemek daha mantıklı olmakla beraber dirençli olgularda Mg (maanezyum değil:) eklemek bence mantıksız bir yaklaşım olmayacaktır.
  Bu alanda iyi tasarlanmış çalışma azlığından dolayı (aslında çoğu alanda aynı sorun mevcut) hasta bazlı karar vermek gerekiyor.

 4. Öncelikle bu eğlenceli ve bilgi dolu video için teşekkür ederim. Peki düşük EF ye sahip hastalarda Mg kullanımı hakkında bir yorumunuz olur mu ? Malum bu hastalarda sıklıkla kbh da eşlik ediyor dolayısı ile digoksin kullanımı kısıtlı kaliyor. Altta yatan bir sebep bulunamadiginda digoksine yardımcı olur mu Mg? Yoksa Mg relaksan etkisi EF yi daha da düşürür mü ?

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest