Anasayfa > Akademik Kategori > İç Hastalıkları > Kardiyoloji > Güneysel: Takotsubo Kardiyomiyopatisi

Güneysel: Takotsubo Kardiyomiyopatisi

Göğüs ağrısı nedeniyle Acil Servise başvuran hastalarda ilk akla gelen ve kısa sürede dışlanması gerektiğini düşündüğümüz tanıların başında Akut Koroner Sendrom gelir. Hele de çekilen EKG’de ST segment elevasyonları saptanmış ve hasta kateter laboratuvarına zamanında ulaştırılmışsa hedefi on ikiden vurmanın dayanılmaz haklı gururu eminim hepimizin yüzündeki gülümsemeye yansır. Ne var ki, kateter laboratuvarından gelen “koronerler açık” haberi aniden midenize oturur ve tanıları hızlıca yeniden gözden geçirmeye başlarsınız.

Endişelenmeye gerek yok; siz güncel tıbbın önerdiği her şeyi doğru ve zamanında yaptınız; ancak sorun sizde değil; HASTADA!

TAKO-TSUBO KMP / BROKEN HEART SYNDROME / STRESS KMP / APICAL BALLONING SYNDROME gibi çeşitli adlarla anılır. İlk olarak 1990 yılında Japonya’da tanımlanmış, ardından 1998 yılında ABD’de rapor edilmiştir. Bu tarihten sonra Türkiye de dahil bir çok ülkeden akademisyenlerce rapor edilmiştir. Hasta tipik semptomlarla Acil Servise başvurur, tipik olarak AKS ve destekleyici laboratuvar ile kateter laboratuvarına gönderilir ve nihayet tanı “Ventrikülografi” ile konur (Resim 1).

Sendromun adı ventrikülografi görüntüsünün Japonca adından gelmektedir (Tako-tsubo: Ahtapot yakalamak için kullanılan boynu dar gövdesi geniş, balon şeklinde seramik)(Resim 2) .

Semptomlar; aniden efor ya da emosyonel (%85) stres ile başlayan göğüs ağrısı ve nefes darlığı. Sıklıkla 50 yaş üstü kadınlarda (erkeklerde daha az) görülür. Acil Servis yönetim ve yaklaşımı temelde AKS ile aynıdır. Hastaların en az 24 saat YBÜ’nde, Troponon ve EKG ile izlenmesi önerilmektedir. İzlem sırasında kalp yetmezliğine yönelik beta-bloker ve ACE İnhibitörleri kullanılmaktadır.

Hastalığın etyolojisi bilinmemekle beraber; stres hormonlarının (adrenalin) ani yükselmesi ve hasarlanan kalp kasının etkilenmesi üzerinde durulmaktadır.

İlaçların uzun dönemde (tekrarlayan ataklar) koruyucu olduğu düşünülmemektedir.

Ventrikülografide balonlaşan görünüm.
Ventrikülografide balonlaşan görünüm.

 

Tako-Tsubo
Tako-Tsubo

 

Kaynakça

  1. Hasdemir C, Vuran O, Yuksel A, Yavuzgil O. Stress cardiomyopathy (Tako-Tsubo) associated with sustained polymorphic ventricular tachycardia. Pacing Clin Electrophysiol. 2013 Apr;36(4):e111-4. doi: 10.1111/j.1540-8159.2012.03431.x.
  2. Altman A, Nussinovitch U, Goitein O, Shoenfeld Y. “Broken heart syndrome” (Takotsubo cardiomyopathy). Isr Med Assoc J. 2011 Oct;13(10):643-4.
  3. Sharkey SW, Lesser JR, Maron BJ. Cardiology Patient Page. Takotsubo (stress) cardiomyopathy. Circulation. 2011 Nov 1;124(18):e460-2. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.111.052662.
  4. Yilmaz Y. Apical ballooning syndrome: a metabolic form of cardiomyopathy? Med Sci Monit. 2008 Jun;14(6):HY9-12.
Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Özlem Güneysel

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Penetran Travmalarda Spinal İmmobilizasyonun Yeri

Spinal immmobilizasyon, travma hastalarının acil yönetiminde önemli yer tutmaktadır. Günlük acil servis pratiğimizde spinal immobilizasyon, …

Tıp tarihi yazı dizisi / Bölüm 2: Eski Uygarlıklarda Tıp – Antik Mısır

Tıbbi anlayışa yön veren uygarlıklardan biri olan Eski Mısır, kendisinden önce gelen mezopotamya tıbbına göre; …

Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı Sayfamız Açıldı

Acilci.net prodüksiyon iftiharla sunar: Tanısal Test Değerlendirme Hesaplayıcısı sayfamız akademik faaliyet ateşi ile kavrulan okurlarımızın …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.