COVID-19AHA KılavuzlarıERC 2015 KılavuzuTYD ve İKYD (BLS, ACLS)
Trend

COVID-19 hastalarında TYD İKYD için Ortak Kılavuz: Ara Güncelleme (9 Nisan 2020)

AHA’nın TYD ve İKYD güncellemesine yönelik 1 hafta önce bir yazı yazarımız Çağlar Kuas tarafından kaleme alınmıştı (https://www.acilci.net/aha-covid-19-rehberi/). Bu rehber biraz daha güncelleştirilerek TYD ve İKYD algoritmaları da yenilendi ve görsel olarak da alıştığımız hale getirildi.​1​ Bu dosya ve ilgili algoritma sayfalarını kolay ulaşım için burada bir araya getirdik.

TYD ve İKYD Algoritmaları (İngilizce)


AHA’nın orijinal rehberi

AHA-KPR-COVID-CIRCULATIONAHA.120.047463


Kaynakça

  1. 1.
    Edelson DP, Sasson C, Chan PS, et al. Interim Guidance for Basic and Advanced Life Support in Adults, Children, and Neonates With Suspected or Confirmed COVID-19:From the Emergency Cardiovascular Care Committee and Get With the Guidelines            ®            -Resuscitation Adult and Pediatric Task Forces of the American Heart Association in Collaboration with the American Academy of Pediatrics, American Association for Respiratory Care, American College of Emergency Physicians, The Society of Critical Care Anesthesiologists, and American Society of Anesthesiologists: Supporting Organizations: American Association of Critical Care Nurses and National EMS Physicians. Circulation. April 2020. doi:10.1161/circulationaha.120.047463


Bu yazıya atıf yapmak için: Haldun Akoğlu. (26 Nisan 2020). COVID-19 hastalarında TYD İKYD için Ortak Kılavuz: Ara Güncelleme (9 Nisan 2020). İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/covid-19-hastalarinda-tyd-ikyd-icin-ortak-kilavuz-ara-guncelleme-9-nisan-2020/. Erişim Tarihi: 30 Ekim 2020.

Daha Fazla Göster

Haldun Akoğlu

Acil Tıp Profesörü. Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'ndan ihtisaslı olup Zonguldak, Kartal derken yuvasına dönmüştür. Acilci.Net'in kurucusudur. Türkiye Acil Tıp Dergisinin başeditörlüğü ve TATD Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Klinik araştırma dizaynı ve biyoistatistik konularında sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Isaac Asimov, William Osler, Phillip Dick, Douglas Adams sever. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. 2012'de #FOAMed sabun partisi zannedilirken bu yola baş koyan ilk acilcidir.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest