Akademik Yayıncılık ve Dergilerİstatistik ve MetodolojiŞema, Grafik ve Tablo

Hakemlik ve Eleştirel Makale Okuma Kılavuzları

Ne yazık ki akademik tarihimizin çok geç farkettiği, bu nedenle de oturmuş bir Türkçe ismi dahi olmayan “Critical Appraisal”, “Hakemlik” ya da “Eleştirel makale okuma” konusunda neredeyse hiçbir standart kaynak yok. Son yıllarda kendi editörlük serüvenimde en çok eksikliğini çektiğim şey aslında yapılandırılmış Türkçe bir eleştirel makale okuma standardı olmamasıydı. Bu standart İngilizce olarak bile son derece zor erişilen şekil ve yapılarda karşımıza çıkmakta. Buna bir dur demek ve Türkçe bir kaynak oluşturmak adına basit bir noktadan çıkış yaparak CASP projesinin 3 ana araştırma metodu için hazırladığı Eleştirel makale okuma ve değerlendirme kontrol listelerini hem Türkçe’ye çevirdim, hem de sitemizde, kitaplarımızda ve kurslarımızda kullandığımız dil ile örtüştürecek şekilde güncelledim.

Bu sayfadaki kaynağı yakın zamanda 6 çalışma tipine arttırıp ardından da kılavuzları ayrıntılandıracağım. Bu sebeple sık sık kontrol etmenizi ya da site değişim takibi programlarından birini kullanmanızı öneririm (burayı okuyabilirsiniz).


Bu yazıya atıf yapmak için: Haldun Akoğlu. (22 Temmuz 2019). Hakemlik ve Eleştirel Makale Okuma Kılavuzları. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/hakemlik-ve-elestirel-makale-okuma-kilavuzlari/. Erişim Tarihi: 30 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Haldun Akoğlu

Acil Tıp Profesörü. Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD'ndan ihtisaslı olup Zonguldak, Kartal derken yuvasına dönmüştür. Acilci.Net'in kurucusudur. Türkiye Acil Tıp Dergisinin başeditörlüğü ve TATD Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Klinik araştırma dizaynı ve biyoistatistik konularında sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Isaac Asimov, William Osler, Phillip Dick, Douglas Adams sever. 90'larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook'u önce kendinin bulduğunu iddia eder. 2012'de #FOAMed sabun partisi zannedilirken bu yola baş koyan ilk acilcidir.

2 Yorum

  1. Çok teşekkürler. İnşallah tamamlamak nasip olur. Allah yardımcınız olsun. Daha yeni Amal Mattu Haftalık EKG çevirilerinizi izlemiştim ve çok istifade ettim. Onun içinde buradan teşekkür ederim.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest