Mobil ultrasonografi cihazları

Editör: Serkan Emre Eroğlu

Acilci.net ekibi ile haziran ayında yaptığımız İrlanda çıkartmasının amacı olan SMACC kongresi, katıldığım ilk yurt dışı uluslararası kongre idi. İrlanda’da olmanın, oralarda gezmenin keyfini anlatmaya gerek yok sanırım. Açıkcası, bu beklentimin gerçekleşmeme olasılığından ziyade beni esas merak içinde bırakan nokta; nasıl bir kongre ile karşılacağım idi.

Yurt dışı kongrelerle bizim kongrelerimizin ne kadar farklı olduğunu orada anlamış olsam da, benzer yanları da vardı elbet. Bunlardan biri de; yeni fikir ve teknolojilerin sergilendiği stantlar idi. Geçmiş yazılarımdan da tahmin edeceğiniz üzere, ultrasonografi cihazlarının tanıtıldığı alanlar benim için odak noktasıydı. Mobil ultrasonografi cihazlarını kullanıp test etmek ise, harika bir deneyimdi. Ülkemizde sadece kardiyak görüntüleme için kullanılan bu cihazların geldiği nokta açıkçası görülmeye değerdi.

Önemli Not: Aşağıda deneyim etme fırsatı bulduğum mobil ultrasonografi cihazları ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmaktayım. Herhangi bir finansal destek söz konusu değildir.

Sonosite iViZ (Fujifilm)

Daha önce de ülkemizde deneyim etme fırsatı bulduğum bir cihazsonosite iviz. Görüntü kalitesi oldukça iyi ve kullanımı kolay. Kardiyak ve lineer probları mevcut. Tableti ile birlikte satılıyor, tam doluyken 1-1.5 saat arasında çalışma süresi mevcut. Güzel bir yanı, tabletin yan tarafında elinizi geçirip tutabileceğiniz bir bölme yapılmış olması. Orada bahsedilen fiyatı 16-18 bin euro idi, ülkemizde de 75 bin lira civarında satılmakta. Normal kullandığımız ultrasonografi cihazlarından daha pahalı değil aslında ama, bana kalırsa fiyatının ucuzlaması gerekiyor.

https://www.sonosite.com/product/sonosite-iviz

 

iviz

 

Philips Lumify

Stand alanının diğer ilgi çeken cihazlarından biri de Philips Lumify idi. Görüntü kalitesi büyük birLumify monitöre bağlanabilecek kadar iyi olan bu cihazın lineer ve konveks probu bulunmakta. Firma tarafından sadece prob temin edilmekte ve mikro usb ile uyumlu tablet veya cihazlara bağlanabilmektedir. Şu an için android sistemlerde çalışmakta. Çalışma süresi 1-2 saat arasında takılan tablet sisteme göre değişmekte olup, ülkemizde henüz temin edilmeyen cihazın, aylık 199 dolar ücreti bulunmaktadır.

https://www.lumify.philips.com/web/

lumify-ultrasound-systems

 

Clarius

İlgi çeken diğer bir cihazda kablosuz olma özelliği taşıyan bu cihazdı. Kablosuz oldIMG_20160615_153537uğu için boyutu diğerlerine göre daha büyüktü. Diğer güzel bir özelliği ise konveks probun içerisine yerleştirilmiş olan kardiyak prob seçeneğiydi, böylece prob değiştirmeden hem batın hem de kardiyak görüntüleme yapılabiliyor olmasıydı. Yine ayrı bir lineer prob da bulunmaktaydı. IOS ve android cihazlarda çalışabilen bu sistemin 2016 nın sonlarına doğru satışa çıkacağı belirtilmektedir.

clarius.me

 

IMG_20160615_103054

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Mehmet Ali Aslaner

Nevşehir Devlet Hastanesi'nde Acil Tıp Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Şu sıralar yoğunlaştığı konular başlıca "Ultrasonografi" ve "Geriartrik Bilinç Bulanıklığı" üzerinedir. En sevdiği şey ise balpeteği ile vakit geçirmektir. maliaslaner@acilci.net

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 10

Bir bakışta ultrason: Sınırlara ulaşmak On dokuz yaşında erkek hasta, AİTK sonrası,  olay yerinden hastaneye 5 …

Ultrasonografiyle İlgili Araştırmaların Planlanması ve Metod Sorunları

Ultrasonografi, tıbbın modern çağının en önemli buluşlarından biri.. Tıbbın çoğu alanına girdiği gibi, acil tıp …

Cevabı Görselinde – Vaka Tartışması 7

Editör: Serkan Emre Eroğlu Bir bakışta ultrason: Duvarlar 50 yaşında morbid obez bayan hasta, 112 …

  • atilla pehlivan

    ucuzlamalı bu aletler ya.

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.