Not Defteri 1

Selamlar.

Uzun zamandır kıdemli acil asistanı nöbeti tutan biri olarak, çömez arkadaşların sıklıkla unuttukları şeylere veya periferden sevk olan hastalarda unutulan ayrıntılara nispeten hakim olduğumu düşünüyorum.  Amacım, konuyu teorik olarak anlatmaktan ziyade, pratik hatırlatmalarda bulunmak. Umarım bu yazı denemesi işinize yarar:

“Siyah renkte kustu, kanama var dediler, sevk ettiler”

Her koyu renk kusma, GIS kanama demek değildir. Bazen de ileus’tur, bazen hüzündür. Ciddi ileusta dilatasyonu sıvısının birikmesi sonucu “koyu” renkte kusma olabilir. Sadece GIS kanamaya odaklanıp diğer sebepleri atlamamak lazım.

“Hemoglobin değeri 13’tü, kanama düşünmedim”

Akut kanamalarda hemoglobin değerinde erken dönemde düşüklük görülmeyebilir ki hemorajik şok evrelemesinde hemoglobin de yoktur zaten. Hemoglobin düzeyine bakıp kanama dışlanamaz. Vitaller ve klinik candır!

“Sinüs taşikardisini hafife almak”

Sinüs taşikardisi, tek kelimeyle zalım bir ritimdir. En basit tabirle, üzerinde bir defa daha düşünülmesi gereken, biraz huylandırması gereken bir ritimdir. Primer olarak çok bir şey ifade etmese de, altta yatan anemi, pulmoner tromboemboli, tiroid fırtınası, hipoksi, ateş yüksekliği/enfeksiyon gibi durumların habercisi olabilir. Örneğin, sadece çarpıntı şikayetiyle başvuran yaşlı bir hastanın asıl sıkıntısı melena olabilir, hasta fark etmemiş olabilir. “Hmm, hasta anksiyöz zaten” demeden önce bu tip hayati olabilecek sebepleri dışlamış olmakta fayda var.

“D-Dimer’e gönül vermek”

Arkadaşlar, d-dimer’e gönül verilmez. Tabii ki önemli bir marker olmakla birlikte; gebelik, malignite gibi durumlar da yüksek olabileceği unutulmamalıdır. Kliniği olmayan, Well’s skoru tutmayan bir hastada sırf d-dimer değeri yüksek geldiği için “pulmoner emboli bu!” demeye gerçekten gerek yok 🙂

“Saturasyonu %94’tü, o yüzden gözlem bölümüne aldım”

Tamam saturasyon iyi de, karbondioksiti 70 onu ne yapacağız? Veya hastanın solunumu dakikada 40, o ne olacak? Örneğin, KOAH hastalarında solunum arrestinin sebebi sıklıkla saturasyonun düşmesi değil; solunum kaslarının yorulması ve/veya hiperkapnidir.  Saturasyon iyi diye solunumsal açıdan iyidir dememek gerekiyor.

“Oksijeni sonuna kadar açılan KOAH hastaları sorunsalı”

Aslında yukarıdakiyle benzer bir örnek. Ciddi KOAH ataktaki hastalara “aman saturasyon düşmesin” endişesiyle oksijeni cayır cayır verirsek, mis gibi bir karbondioksit yüksekliğine yol açabiliriz. Bence açmayalım, hoş değil. Bu hastalarda oksijen saturasyonunu %90-92 arasında tutacak şekilde en düşük seviyeden oksijen vermek yeterlidir.

“Mide lavajı ciddi bir iştir”

Şahsen, mide lavajı yapılırken deneyimli hekim tarafından veya gözetiminde orogastrik  takılması taraftarıyım. Deneyimsiz intörn doktor arkadaşlara siz bunun “midesini yıkayın” demek, aspirasyona davetiyedir adeta. Mutlaka, mutlaka orogastrik sondanın (aynı şeyler nazogastrik sonda için de geçerli tabii ki) yerinden emin olun, mide lavajı sırasında başında durun.

“Ama epigastrik hassasiyeti de vardı?”

Olmaz, o EKG çekilecek arkadaşlar! EKG kadar ucuz ve hızlı bir tetkikle inferior MI kadar hayati bir durumu atlamayalım. Semptomlar gayet gastrite veya peptik ülser ağrısına benzeyebilir, EKG iyidir.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Ersin Fırıncıoğulları

Ersin Fırıncıoğulları
Yiğidin harman olduğu yer Ege Üniversitesi Acil Servisi'nde şan ve şeref dolu 5.5 senelik asistanlıktan sonra adeta bir uzman olarak Erzurum'a atanmıştır. Hobileri arasında tez bitirmeye çalışmak, aşırı bir şekilde sinema takip etmek, "backpacker" tarzında kâh yurtiçi kâh yurtdışı gezileri yapmak, "30 yaşına geldin, hala..." tarzında serzenişlere rağmen bilgisayar oyunu oynamak yer almaktadır. Acilci.net yazarı, İstanbul ağırlığının İzmir tarafından dengeleyicisidir

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Erişkin Temel Yaşam Desteği Güncellemesi 2017

Merhabalar… Sizlerin de çok iyi bildiğini üzere beş yıllık periyotlar halinde güncelllenen AHA (American Heart  …

Acil Serviste Periferik Fasiyal Paralizi Yönetimi

Acil servis doktorları sıklıkla akut başlangıçlı periferik fasiyal paralizi (PFP) ile karşılaşıyorlar. Bu karşılaşmaların çoğunda …

Heparin: Akut koroner sendromdaki yeri?

Son katıldığım kongrede akut koroner sendromla ilgili bir sunuma katıldım. ESC 2017 STEMI kılavuzu ışığında …

4 yorum

  1. Yeni ve sitenin geneli kadar faydalı bir yazı ve yazı dizisi başlangıcı olmuş hocam, Teşekkürler.. Merakla devamında paylaşacağınız tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum.

  2. Kıdemli asistan olmama rağmen eğitimden yoksun bir asistan olarak belli konularda çok faydalandım. Teşekkür ederim. Spot bilgiler olması da kısa zamanda fazla bilgi sahip olmamıza neden oldu.

  3. Hekimliğe yeni başladım gerçekten çok beğendim yazılanları işime yarayacaklarını düşünüyorum.devamının gelmesini temenni ediyorum.elinize sağlık.

  4. Bu kadar önemli konular 3 satırda ancak bu kadar güzel anlatilabilir.

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.