Anasayfa > Genel > Sepsiste Laktat – 3

Sepsiste Laktat – 3

Bundan önceki yazılarda sepsiste laktat dğerlerinin nereden çalışılması gerektiği (link)ve elde ettiğimiz değerlerin ne anlama geldiği (link) ile ilgili özet bilgileri sizile paylaşmıştık.

Bu yazımızda kontrol laktat değerleri ilgili bir kaç önemli noktada sizlere kısa ama yararlı olduğunu düşündüğüm bir kaç bilgiyi paylaşacağım.

2016 yılında Shock dergisinde septik şok hastalarında laktat ve 90 günlük mortaliteyi inceleyen bir araştırma yayınlandı (Varis E.). 496 hastalık bu prospektif araştırma sonucuna göre 72 saatte ölçülen laktat düzeyleri 2 mmol/L üzerinde ise bu hastaların mortalitesi yüksek seyrediyor. Laktatı bu düzeylerin altına düşen hastalarda da mortaliteyi normalleşme süresi belirliyor. Yani daha geç normalleşenler daha mortal seyrediyor. Şu an acil servislerimizde sepsis hastaları umarım 72 saat kalmıyordur. ama biliyoruz ki bazı hastanelerimizde doluluk yada başka nedenlerle bu hastalar uzun süre acil servislerimizde bekliyor. Bu açıdan bakıldığında 2 mmol.L lik değerini ve mümkün olduğunca erken bu değerin altına düşürülme hedefini kendimize uyarlayabiliriz. Laktat klirensinin erken dönemde sağlanıyor olmasının mortalıteye olumlu etkisi ile ilgili yayınlanan bir meta analiz de mevcut (Gu WJ).

Tekrarlayan laktat düzeyi kontrollerindeki düşüş resüsitasyonun başarılı yapıldığına dair bir gösterge. Farklı kaynak ve araştırmalarda birbirinden farklı ama yakın sonuçlar ifade edilse de genel olarak 2-4 saatlik kontrollerde laktat değerlerindeki düşüşün en az %10 olması gerektiği konusunda ilgili tüm branşların görüşü birbirine yakın. 2017’de yayınlanan bir makale bu konuda biraz daha agresif olunması gerektiği yönünde sonuçlara ulaşmış. Araştırmacılar yapılan tedavilere rağmen sepsıs hastalarında kontrol laktat değerlerinin halen 4 mmol.L üzerinde seyretmesini ve %20’den daha az gerçekleşen laktat klerensini mortaliteyle ilişkili bulmuşlar. Daha önceki yazılarımızda 4 mmol/L değerinin mortalite ile ilişkisine değinmiştik. Fakat laktat klerensinin %20 den daha fazla gerçekleşmesi için bir çaba gösterilmesi akılda bulundurulması gereken önemli bir nokta.

Tekrarlanan laktat değerleri ve laktat klerensi ile yeni bilgiler yukarıda konusu geçen 3 makale ile benzer sonuçları iöeriyor. Özetle, hastalarımızda erken dönemde 2 mmol/L altındaki laktat düzeylerine ulaşmayı, 2-4 saatlik kontrollerde en az %20 lik laktat düşününü sağlamayı bir resüsitasyon hedefi olarak akılda bulundurmalıyız.

Sitemizdeki laktat ile ilgişi diğer yazılara bu link’ten ulaşabilirsiniz.

 

Varis, E., Pettilä, V., Poukkanen, M., Jakob, S. M., Karlsson, S., Perner, A., … & FINNAKI study group. (2017). Evolution of Blood Lactate and 90-Day Mortality in Septic Shock. A Post Hoc Analysis of the Finnaki Study. Shock.

Gu, W. J., Zhang, Z., & Bakker, J. (2015). Early lactate clearance-guided therapy in patients with sepsis: a meta-analysis with trial sequential analysis of randomized controlled trials. Intensive care medicine41(10), 1862-1863.

Lokhandwala, S., Andersen, L. W., Nair, S., Patel, P., Cocchi, M. N., & Donnino, M. W. (2017). Absolute lactate value vs relative reduction as a predictor of mortality in severe sepsis and septic shock. Journal of critical care37, 179-184.

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Ağır Pnömonili Hastalarda C Vitamini Protokolü

Merhabalar. Son haftalardaki yayınlara bakılırsa, beklediğimizden daha hareketli bir yaz geçiriyoruz diyebilirim. Bu yazımızda, tartışmalı …

Surviving Sepsis Campaign 2018 Güncellemesi ve İtirazlar

Kılavuzlar ışığında yürütmeye çalıştığımız sepsis yönetiminde, özellikle 2000’lerin başından itibaren birtakım algoritmalarımız ve hedeflerimiz oldu. …

Nötrofil lenfosit oranı ve acil serviste kullanım alanları

Elimizde öyle bir laboratuvar parametresi olsun ki, bize hastamızın gerçekten hasta olup olmadığını söylesin, hastaysa …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest