Ortopedi

Barton Kırıkları

Barton Kırıkları  El bileğinin intra-artiküler kırığı ile beraber dislokasyonudur. Kompike ve unstabil kabul edilir. Çoğu vakada cerrahi redüksiyon gerekir. 1893 yılında radyografiden önce Barton tarafından tanımlanmıştır. Dorsal Barton Kırığı:  Radius alt ucunun radiokarpal çıkıkla birlikte oblik intraartiküler kırığıdır. Radiokarpal eklem dislokasyonu Barton kırıklarının karakteristik özelliğidir. Radius distal artiküler yüzünün kopma tipi kırıklarıdır. El bileğinin etkilenme anında dorsifleksiyonda olduğu radiokarpal eklem yüzeyinin yüksek hızda darbe aldığı durumlarda oluşur. Volar Barton Kırığı: Radius volar yüzünden kama şeklinde artiküler parçanın koptuğu el bileği ekleminin volar çıkığının beraber olduğu kırıklardır. Dorsal Barton kırığıyla aynı mekanizmayla oluşur ama el bileği yaralanma anında volar fleksiyondadır. Ters Barton kırığı da denir.

Volar ve dorsal Barton kırığıthmb_47813973b2a18Barton-dorsal

John Rhea Barton Amerikalı cerrah ve ortopedist. 1794 Lancaster, Pennsylvania’da doğdu, 1 Ocak 1871 Philadelphia’da öldü. Eklem ankilozlarında düzeltici osteotomi operasyonları ile tanınır. Ankiloze kalçada  hareket güvenliği sağlamak için femurda trokanter majör ve minör arasına osteotomi yapmıştır. Bu operasyon ilk başarılı osteotomi olarak bilinmektedir. Alt çenenin ön ucuna uygulanan Barton bandajı, obstetride kullanbılan bir forseps ve Radius alt ucu eklem içi kırıklarına adını vermiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Tanju Taşyürek

Bursa'da doğsa da kökleri Ege'ye dayanır. Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Tıp mezunudur. Askerliğini Kara Harp Okulu revirinde yaptıktan sonra Ankara'da kalmıştır. Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nde çalıştığı yıllar siyasete, devlete ve tababete bakışında köklü değişiklikler yaratmıştır. Ankara 112’de başladığı acil serüvenini uçak ambulans ile göklere taşıdıktan sonra, İstanbul’a acil tıp uzmanlığı için iniş yapmış, Marmara Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Tarihte medeniyetlerin izlerini kovalamayı, Platon'un Akademia'lısını, Roma'nın Sezar'lısını, zeybeğin Aydın'lısını, tarihin İlber'lisini sever. Soyadınız gibi değilsiniz diyenleri tebessümle seyreder. tanjutasyurek@acilci.net

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest

Kapalı
Kapalı