Anasayfa > Genel > Ultrason Posterleri – 1

Ultrason Posterleri – 1

Yazıyı okumaya zamanınız yoksa hemen bu posterleri hazırlayanları size tanıtayım ve posterleri paylaşayım.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

FAST – TürkçeEnglish
AORTA – TürkçeEnglish
DVT – TürkçeEnglish

Şubat ayında Slovenya’da yapılan EEBEM toplantısı sırasında bundan 5-6 yıl önce son sene asistanı olarak Eskişehir’de bize rotasyona gelen ve o dönemden bu yana sürekli iletişimde kaldığımız Acil Tıp Uzmanı Dr. Gregor Prozen ile 1-2 gün vakit geçirme şansı yakaladım. Slovenya’nın kendine has güzelliğini bir yana bırakırsak, Gregor ile sohbetler de öyleydi. Enerjik, hevesli, lider özellikelerinden bir şey kaybetmediği gibi tıp fakültesi öğrencilerine ve asistanlara yaptığı mentorluk da görülmeye değerdi.

image

Sohbetimiz esnasında Tıp Fakültesi eğitiminde US’nun öneminden konuşmamak olmazdı. Bana kendi öğrencilerinin de bir parçası olduğu ULTRAFEST aktivitesinden ve bu aktivite için yapılan işlerden bahsederken gözlerindeki ışıltıyı daha doğrusu öğrenci ve asistanlarının ona verdiği enerjiyi hissedebiliyorsunuz. Herneyse, sohbet acil tıbbın farklı kategorilerine, avrupa derneğinden, asya derneğine, IFEM’e vs uzana dursun, kendisinin danışmanlık ettiği son derece basitçe düzenlenmiş ve bir çok kişinin, okulun, öğrencinin, asistanın işine yarayabileceğini düşündüğü TEMEL ACİL US POSTERLERİ‘nden bahsetti. Ben de istersen günde 5000 ziyaret alan acilci.net sitemizde posterlerini türkçe yayınlayabileceğimizi ve bu şekilde bu posterlerin daha fazlakişiye ulaşmasını sağlayabileceğimizi söyledim.

image

Bu süreçte görev alan yazarlar Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel ve düzenleyen Dr. Gregor Prosen’e emekleri ve bu posterleri Türk doktor ve tıp öğrencileriyle paylaştıkları için teşekkür ederiz.

Bu hafta hazırlamış oldukları 6 posterden 3’ünü yüksek çözünürlüklü baskı formatında pdf olarak sizinle paylaşıyoruz. FAST, AORTA, ve DVT posterleri özellikle yeni asistan ve tıp fakültesi öğrencileriniz için görebilecekleri bir yerde asılı olursa, bu US ile ilgili temel bilgilerin paylaşımını amaçlayan girişim amacına ulaşmış olacak.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

  1. FAST – Türkçe – English
  2. AORTA – Türkçe – English
  3. DVT – Türkçe – English

 

 

Prof.Dr. Arif Alper Çevik

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından biri, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, UAEU İç Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi, yakın zamanda tıp eğitimi heveslisi (Dundee Üniversitesi), Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Yabancı Cisim Tanı ve Tedavisinde Ultrason

Yabancı cisimler (YC) ultrasonla, ister direkt görüntü alınarak (metal), ister gölgelenme efekti (tahta, taş, plastik) …

Santral Venöz Kateter Yerini Doğrulamada Yatakbaşı Ultrason ve Salin Testi

Acil serviste, kritik hasta bakımında santral venöz kateter  (SVK) yerleştirilmesi sık yapılan bir işlemdir. Ultrason …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest