Anasayfa > Genel > Ultrason Posterleri – 1

Ultrason Posterleri – 1

Yazıyı okumaya zamanınız yoksa hemen bu posterleri hazırlayanları size tanıtayım ve posterleri paylaşayım.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

FAST – TürkçeEnglish
AORTA – TürkçeEnglish
DVT – TürkçeEnglish

Şubat ayında Slovenya’da yapılan EEBEM toplantısı sırasında bundan 5-6 yıl önce son sene asistanı olarak Eskişehir’de bize rotasyona gelen ve o dönemden bu yana sürekli iletişimde kaldığımız Acil Tıp Uzmanı Dr. Gregor Prozen ile 1-2 gün vakit geçirme şansı yakaladım. Slovenya’nın kendine has güzelliğini bir yana bırakırsak, Gregor ile sohbetler de öyleydi. Enerjik, hevesli, lider özellikelerinden bir şey kaybetmediği gibi tıp fakültesi öğrencilerine ve asistanlara yaptığı mentorluk da görülmeye değerdi.

image

Sohbetimiz esnasında Tıp Fakültesi eğitiminde US’nun öneminden konuşmamak olmazdı. Bana kendi öğrencilerinin de bir parçası olduğu ULTRAFEST aktivitesinden ve bu aktivite için yapılan işlerden bahsederken gözlerindeki ışıltıyı daha doğrusu öğrenci ve asistanlarının ona verdiği enerjiyi hissedebiliyorsunuz. Herneyse, sohbet acil tıbbın farklı kategorilerine, avrupa derneğinden, asya derneğine, IFEM’e vs uzana dursun, kendisinin danışmanlık ettiği son derece basitçe düzenlenmiş ve bir çok kişinin, okulun, öğrencinin, asistanın işine yarayabileceğini düşündüğü TEMEL ACİL US POSTERLERİ‘nden bahsetti. Ben de istersen günde 5000 ziyaret alan acilci.net sitemizde posterlerini türkçe yayınlayabileceğimizi ve bu şekilde bu posterlerin daha fazlakişiye ulaşmasını sağlayabileceğimizi söyledim.

image

Bu süreçte görev alan yazarlar Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel ve düzenleyen Dr. Gregor Prosen’e emekleri ve bu posterleri Türk doktor ve tıp öğrencileriyle paylaştıkları için teşekkür ederiz.

Bu hafta hazırlamış oldukları 6 posterden 3’ünü yüksek çözünürlüklü baskı formatında pdf olarak sizinle paylaşıyoruz. FAST, AORTA, ve DVT posterleri özellikle yeni asistan ve tıp fakültesi öğrencileriniz için görebilecekleri bir yerde asılı olursa, bu US ile ilgili temel bilgilerin paylaşımını amaçlayan girişim amacına ulaşmış olacak.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

  1. FAST – Türkçe – English
  2. AORTA – Türkçe – English
  3. DVT – Türkçe – English

 

 

Prof.Dr. Arif Alper Çevik

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Arif Alper Çevik

Arif Alper Çevik
ESOGÜ TF'inde Misafir öğretim üyesi, Acil Tıp Profesörü, KADAT kursunun eski :) kurucu-direktörü, Acilci.Net Editör ve Yazarı, hedonist, gezgin, uluslararası Acil Tıp gönüllüsü, çöl sevdalısı, deniz tutkunu, doğu karadeniz aşığı... yani herşeyi seven biri... Şu an geçici olarak BAE'de, UAEU Tıp Fakültesi Acil Tıp Rotasyon direktörü, ACGME-I Tawam-John Hopkins Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve asistanlık programı yardımcı direktörü, Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi, kısaca Acil Tıp gelişimine katkı sağlamaya çalışan sizlerin içinden gelen bir uzman...

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Yabancı Cisim Tanı ve Tedavisinde Ultrason

Yabancı cisimler (YC) ultrasonla, ister direkt görüntü alınarak (metal), ister gölgelenme efekti (tahta, taş, plastik) …

Santral Venöz Kateter Yerini Doğrulamada Yatakbaşı Ultrason ve Salin Testi

Acil serviste, kritik hasta bakımında santral venöz kateter  (SVK) yerleştirilmesi sık yapılan bir işlemdir. Ultrason …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.