Acil Tıp ve Kritik BakımRadyolojiŞokTravmaUSG

Ultrason Posterleri – 1

Yazıyı okumaya zamanınız yoksa hemen bu posterleri hazırlayanları size tanıtayım ve posterleri paylaşayım.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

FAST – TürkçeEnglish
AORTA – TürkçeEnglish
DVT – TürkçeEnglish

Şubat ayında Slovenya’da yapılan EEBEM toplantısı sırasında bundan 5-6 yıl önce son sene asistanı olarak Eskişehir’de bize rotasyona gelen ve o dönemden bu yana sürekli iletişimde kaldığımız Acil Tıp Uzmanı Dr. Gregor Prozen ile 1-2 gün vakit geçirme şansı yakaladım. Slovenya’nın kendine has güzelliğini bir yana bırakırsak, Gregor ile sohbetler de öyleydi. Enerjik, hevesli, lider özellikelerinden bir şey kaybetmediği gibi tıp fakültesi öğrencilerine ve asistanlara yaptığı mentorluk da görülmeye değerdi.

image

Sohbetimiz esnasında Tıp Fakültesi eğitiminde US’nun öneminden konuşmamak olmazdı. Bana kendi öğrencilerinin de bir parçası olduğu ULTRAFEST aktivitesinden ve bu aktivite için yapılan işlerden bahsederken gözlerindeki ışıltıyı daha doğrusu öğrenci ve asistanlarının ona verdiği enerjiyi hissedebiliyorsunuz. Herneyse, sohbet acil tıbbın farklı kategorilerine, avrupa derneğinden, asya derneğine, IFEM’e vs uzana dursun, kendisinin danışmanlık ettiği son derece basitçe düzenlenmiş ve bir çok kişinin, okulun, öğrencinin, asistanın işine yarayabileceğini düşündüğü TEMEL ACİL US POSTERLERİ‘nden bahsetti. Ben de istersen günde 5000 ziyaret alan acilci.net sitemizde posterlerini türkçe yayınlayabileceğimizi ve bu şekilde bu posterlerin daha fazlakişiye ulaşmasını sağlayabileceğimizi söyledim.

image

Bu süreçte görev alan yazarlar Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel ve düzenleyen Dr. Gregor Prosen’e emekleri ve bu posterleri Türk doktor ve tıp öğrencileriyle paylaştıkları için teşekkür ederiz.

Bu hafta hazırlamış oldukları 6 posterden 3’ünü yüksek çözünürlüklü baskı formatında pdf olarak sizinle paylaşıyoruz. FAST, AORTA, ve DVT posterleri özellikle yeni asistan ve tıp fakültesi öğrencileriniz için görebilecekleri bir yerde asılı olursa, bu US ile ilgili temel bilgilerin paylaşımını amaçlayan girişim amacına ulaşmış olacak.

Yazarlar: Dr. Matevz Privsek, Una Mrsic, Sara Nikolic, Dr. Jan Hansel
Düzenleyen: Dr. Gregor Prosen, Acil Tip Uzmanı, FEBEM

  1. FAST – Türkçe – English
  2. AORTA – Türkçe – English
  3. DVT – Türkçe – English

 

 

Prof.Dr. Arif Alper Çevik

 

 


Bu yazıya atıf yapmak için: Arif Alper Çevik. (21 Mart 2016). Ultrason Posterleri – 1. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/us-posterleri/. Erişim Tarihi: 8 Ağustos 2020.

Daha Fazla Göster

Arif Alper Çevik

Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından. iem-student.org (International Emergency Medicine Education Project) kurucusu ve direktörü. Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi. Uluslararası Acil Tıp Federasyonu, eğitim komisyonu aktif üyesi. Acil tıp profesörü, tıp eğitimci ve iç hastalıkları doçenti.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Kapalı