Anasayfa > Teknik Kategori > App > Android > Yanık Alanını ve Sıvı Miktarını Hesaplamak: Mersey Burns App

Yanık Alanını ve Sıvı Miktarını Hesaplamak: Mersey Burns App

Editör: Dr. Nurettin Özgür Doğan

Acil servislere başvuran ciddi yanık hastalarında yanık alanını hesaplamak ve hastaya uygun sıvı resüsitasyonu yapmak, bu hastaların mortalite ve morbiditesini yakından etkileyen bir durum. Yoğun bir acil serviste ise bu hesaplamaları yapmak bazen çok zor olabiliyor. Fazla sıvı yüklemeleri ise kalp yetmezliği ve solunum problemleri açısından risk oluşturuyor. Bu hastalarda yanık yüzey alanını ve verilmesi gereken sıvı miktarını hesaplamak için geliştirilen Mersey Burns App, gerçekten başarılı bir uygulama.

mersey

Mersey Burns App; yanık lezyonlarını Amerikan Yanık Cemiyeti’nin 2009 yılında belirlediği yüzeyel (1. derece), yüzeyel parsiyel ve derin parsiyel (2. derece) ile tam kat (3. derece) olarak belirlemiş. Programı açınca öncelikle yasal uyarı çıkıyor ve programı kullanabilmek için bunu kabul etmemiz gerekiyor. Program, yanık yüzey alanını hesaplama için oldukça basit tasarlanmış. Bunun için önden ve arkadan görünen bir insan diyagramı mevcut. Program, yüzeyel yanıkları kapsamıyor. Yani en az parsiyel yanığı olan hastalara verilecek sıvı miktarını hesaplıyor. Bunun için hastanın yanık derecesini (tam kat ya da parsiyel olarak) seçtikten sonra diyagramdan hastanın yanık lezyonlarını işaretleyerek yanık alanı belirlendikten sonra hastanın yaşı, kilosu ve yanığın ne zaman olduğunu bilgilerini girip, sağ alttaki serum işaretini tıkladığımızda ne kadar sıvıyı ne kadar sürede vermemiz gerektiğini öğrenebiliyoruz. Sıvı açığı Parkland formülüne göre hesaplanıyor ve verilmesi gereken sıvıyı Ringer Laktat (Hartman solüsyonu) olarak öneriliyor.

mersey2

mersey 3

mersey 4

Plastik cerrahlar ve mezuniyet öncesi tıp öğrencileriyle yapılan Mersey Burns App ile Lund ve Browder kartlarının karşılaştırıldığı bir çalışmada; plastik cerrahların Lund ve Browder kartlarıyla yaptıkları hesaplama ile uygulama arasında, total sıvının hesaplanması açısından anlamlı fark saptanmış. Program; öğrencilerin hiç deneyimi olmamasına rağmen ilk 8 saat, sonrasındaki 16 saat ve total verilmesi gereken sıvı miktarını %100 doğru hesaplarken; Lund ve Browder kartları ile yapılan hesaplamalarda sırasıyla %62, %64 ve %81 oranlarında doğruluk bulunmuş.

Mersey Burns App; web sitesi, IOS ve Android platformlarında hizmet veriyor. Şu anda GooglePlay ve AppStore Türkiye üzerinde indirmeye imkan verilmiyor. Android kullanan biri olarak programın yapımcılarıyla iletişime geçsem de yasal sorunlardan dolayı Türkiye’de programı yayınlamaya pek niyetli değiller.

Sonuç olarak internet sitesi olarak da çok kullanışlı olan Mersey Burns App -daha fazla çalışma ile- yanık alanı ve verilmesi gereken sıvı miktarının hesaplanmasında oldukça faydalı olabilir.

Kaynaklar

1. www.merseyburns.com

2. Barnes J, Duffy A, Hamnett N, McPhail J, Seaton C, Shokrollahi K et al. The Mersey Burns App: evolving a model of validation. Emerg Med J. 2014 Nov 4

Print Friendly, PDF & Email

Biyografi: Burak Bekgöz

Burak Bekgöz
Etimesgut Devlet Hastanesinde Acil Tıp Uzmanı olarak çalışmaktadır. Bilgi açlığı içerisinde bilginin nereden geldiğine bakmaksızın bilgiyi almaya ve paylaşmaya çalışır. Gezmeyi sever, bağlama çalar, sol bek oynar. Acil ultrasonografi ve travmaya özel bağlılığı vardır. Twitter üzerinden @BurakBekgoz kullanıcı adı ile paylaşım yapar. Kendi halinde bir Acilci.Net yazarıdır.

Yazarın diğer yazıları da belki ilginizi çeker

Görselleri ile kısa sürede tanıya götüren patolojiler

Türkiye’deki acil servislere oldukça fazla sayıda hasta başvurusu olduğu bilgisi, sadece ülkemizde değil tüm dünyada …

Acil Servisten Taburculuk

Acil Servisten Taburculuk Sonrası Erken Mortalite

Acil Servisten Taburculuk Sonrası Erken Mortalite: Risk Faktörü Araştırması Acil servislerimizde, her gün yüzbinlerce hasta için …

Yanıkta sıvı resüsitasyonu: Parkland yeterli mi?

Yanık hastalarında sıvı resüsitasyonunda sıvı miktarını hesaplamak çoğu zaman zordur. Kapiller kaçak sebebiyle bazen çok …

Siz de bu yazıya bir yorum yapın

Translate »

Pin It on Pinterest

Haftalık gazetemize abone olun

Her Cumartesi sabahı, sıcak kahvenizi alıp, hafif bir müzik koyup, e-postanızı kontrol ettiğinizde o hafta kaçırdığınız Acilci.Net makalelerini görmek istemez misiniz?

Siz siz olun yeni haftaya yeni bilgilerle başlama fırsatını kaçırmayın.

Unutmayın, hocanız da, asistanınız da bu siteyi okuyor! 

PS. Eğer 10 ay boyunca hiçbir postayı açmazsanız bize küstüğünüzü düşünerek posta göndermeye ara vereceğiz. Yeniden başlamak için ise kaydolmanız yeterli.

Harika! O zaman cumartesi görüşürüz.