Geçen Bi Hasta Geldi

Kardiyak Arrest ve Kardiyopulmoner Resusitasyon

25.06.2020 tarihinde Instagram canlı yayınında GEÇEN Bİ HASTA GELDİ programında kardiyak arrest ve kardiyopulmoner resusitasyon ile ilgili sohbetimizi Uzm. Dr. Zeynep Kaya ve Doç. Dr. Müge Günalp’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Başından sonuna kadar ilgiyle takip edilen program ıkı bölümde yaklaşık 103 dakika sürdü.

Sohbette kardiyak arrest hastasına nasıl yaklaşmamız gerektiği konuşuldu. Bu konu erişkin, çocuk ve yeni doğan gibi kategorileri içinde barındırsa da, programın süresi sadece erişkin kardiyak arrestlerine yetti. Fakat acilci nette 2015 kılavuzunun her yaş grubu için olan kısımlarını sizler için özetlemiştik. Onları burada bir kez daha verelim.

  • Erişkin temel yaşam desteği ve AED – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • Erişkin İleri Yaşam Desteği – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • Pediatrik Yaşam Desteği – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • Yenidoğan Resüsitasyonu – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • Özel durumlarda kardiyak arrest – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • Resüsitasyon Sonrası Bakım – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – Özet – oku
  • Resüsitasyon, Ölüm Kararı Verme ve Etik – ERC Resuscitation 2015 Kılavuzu – oku
  • COVID-19 hastalarında TYD İKYD için Ortak Kılavuz: Ara Güncelleme (9 Nisan 2020) – oku

Kardiyak arrest ve kardiyopulmoner resusitasyon ile ilgili sohbeti 2 video halinde aşağıdaki linklerden yada Acilci Net Instagram hesabı / IGTV’den izleyebilirsiniz.

Sohbette Dr. Yusuf Ali Altuncı’nın programa başlarken çaldığı Bee Gees’in Stayin’ Alive şarkısının kardiyopulmoner resusitasyona uyarlanmış halinin videosu aşağıda. Türkçe olarak hangi şarkımız bu ritme en uygun olurdu sizce?

Bir Sonraki Sohbet

Acil serviste aritmi yönetimi


Bu yazıya atıf yapmak için: Arif Alper Çevik. (27 Haziran 2020). Kardiyak Arrest ve Kardiyopulmoner Resusitasyon. İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/kardiyak-arrest-ve-kardiyopulmoner-resusitasyon/. Erişim Tarihi: 26 Eylül 2020.

Daha Fazla Göster

Arif Alper Çevik

Acilci.Net kurucu editör ve yazarlarından. iem-student.org (International Emergency Medicine Education Project) kurucusu ve direktörü. Asya Acil Tıp Derneği YK üyesi. Uluslararası Acil Tıp Federasyonu, eğitim komisyonu başkan yardımcısı. Acil tıp profesörü, diplomalı tıp eğitimci, iç hastalıkları doçenti ve UAEU iç hastalıkları bölüm başkanı.

Bir Yorum

  1. Katılımcılara ve organize eden doktorlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederim.Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest