EKGLITFL EKG Kütüphanesi

Ventriküller Arası İleti Gecikmesi (QRS genişlemesi)

Tanım

  • Supraventriküler ritim verken QRS süresinin > 100 ms olması.
  • En sık dal bloğu veya sol ventriküler hipertrofiye bağlıdır.
  • QRS genişlemesinin hayatı tehdit eden en önemli nedeni hiperkalemi ve trisiklik antidepresan zehirlenmesidir.

Nedenleri

Fasiküler bloklar ve dal blokları

Ventriküler hipertrofi ve dilatasyon

Elektrolit anormallikleri

Toksinler

  • Sodyum kanal bloker toksisitesi (ör. TCA doz aşımı) – geniş QRS artı aVR’de pozitif R’ dalgası.

Pre-eksitasyon

Aritmojenik kardiyak durumlar

  • Brugada sendromu – V1-2’de sağ dal bloğu morfolojisi ile birlikte lokalize QRS genişlemesi.
  • Aritmojenik sağ ventriküler displazi (AVRD) – V1-2’de lokalize QRS genişlemesi artı epsilon dalgaları ve sağ ventriküler hipertrofinin değişken bulguları.

Non-spesifik ventrikül içi iletim gecikmesi

Yukarıdaki nedenlerden hiçbirine bağlı değildir – bu tanıyı koymadan önce, serum potasyum düzeyini kontrol ettiğinizden ve EKG’yi TCA toksisitesinin herhangi bulgusu için iyice incelediğinizden emin olun.

Ayırıcı Tanı

Ventriküler Ritimler


Yazar Katkıları

Metin: Ed Burns

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu


Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

  • Chan TC, Brady WJ, Harrigan RA, Ornato JP, Rosen P. ECG in Emergency Medicine and Acute Care. Elsevier Mosby 2005.
  • Edhouse J, Thakur RK, Khalil JM. ABC of clinical electrocardiography. Conditions affecting the left side of the heart. BMJ. 2002 May 25;324(7348):1264-7. Review. PubMed PMID: 12028984; PubMed Central PMCID: PMC1123219

LITFL


Bu yazıya atıf yapmak için: Melis Efeoğlu. (9 Aralık 2013). Ventriküller Arası İleti Gecikmesi (QRS genişlemesi). İnternet Sitesi: Acilci.Net. Bağlantı: https://www.acilci.net/ventrikuller-arasi-ileti-gecikmesi-qrs-genislemesi/. Erişim Tarihi: 20 Ekim 2020.

Daha Fazla Göster

Melis Efeoğlu

Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi'nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Acil Tıp uzmanlığını alan Melis, şu an yine Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman doktor olarak çalışmaktadır.

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest